Andörjan 2020

16 FEB 2020
Skrivet av :

Under söndagen avhölls Andörjan 2020 på Kanis.

Norrbottens största långlopp på skidor som är seedningsgrundande för Vasaloppet.

Andörjan arrangeras av två föreningar i Älvsbyn, Älvsby IF Skidor och Vidsels IK.

Segrare Andörjan 2020

Herrar H 211 324 Niklas Niska Pajala 1:55:31 0
2 304 Hannes Boström IFK Arvidsjaur Skid. 1:55:32 1
3 326 Magnus Näslund IFK Strömsund 1:55:33 2

Damer D 21
1 465 Magdalena Pajala Strömnäs GIF 2:08:25 0

2 463 Nina Lintzén OK Renen 2:17:30 9:05
3 461 Åse Borgeryd XC Pite 2:21:31 13:06

Foto: Krister Palm

 

RESULTATLISTA för Andörjan 2020-02-16

Motion D 11 Banlängd 11 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 106 Nelly Stenman Älvsby IF SK 41:28 0
2 103 Lisa Larsson Älvsby IF SK 44:49 3:21
3 102 Edit Karlsson Älvsby IF SK 50:32 9:04
4 105 Jennie Wikström Abisko Intresseför. 55:02 13:34
5 104 Lovisa Stenberg Kågedalens SK 58:39 17:11

Motion H 11 Banlängd 11 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 154 Ivar Labba Älvsby IF SK 40:19 0
2 157 Bosse Nyström Älvsbyn 47:29 7:10
3 159 Lars Ola Blind Soppero SF 49:38 9:19
4 160 Tomas Forsberg Kappa 51:14 10:55
5 161 Johan Piribauer IFK Arvidsjaur SK 51:36 11:17
6 155 Jonas Labba Älvsbyn 54:38 14:19
7 158 Lasse Forsberg Norrfjärdens IF 59:11 18:52

Parasport 11 Banlängd 11 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 3 Oskar Gyllenbåga 51:10 0
2 2 Jakob Gyllenbåga 52:31 1:21
3 1 Susanne Andersson 1:31:52 40:42
4 4 Alida Hällgren 1:32:44 41:34
5 5 Johanna Nilsson 1:33:59 42:49

Motion D 22 Banlängd 22 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 208 Hilda Olovsson Älvsby IF SK 1:28:05 0
2 201 Jade Artaud Sorsele SK 1:28:11 6
3 210 Anna Rimpi Jokkmoks SK 1:29:21 1:16
4 207 Saga Norberg Ersnäs IF 1:40:34 12:29
5 205 Maria Jonsson Luleå 2:22:49 54:44
6 206 Mari Klason Luleå CK Triatlon 2:26:33 58:28
7 203 Katarina Eriksson XC Pite 2:35:28 1:07:23
8 202 Sofia Carlsson Luleå 2:39:45 1:11:40
9 204 Cristel Isaksson Piteå 2:44:38 1:16:33

Motion H 22 Banlängd 22 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 234 Olle Sandin Luleå 1:41:01 0
2 236 Anders Andersson 1:47:15 6:14
3 233 Sebastian Magnusson Piteå 1:49:18 8:17
4 235 Lars Teglund Luleå 1:49:51 8:50
5 232 Sture Lundström Älvsbyn 1:54:27 13:26

Parasport 22 Banlängd 22 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 6 Urban Landström 2:24:26 0

D 21 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 465 Magdalena Pajala Strömnäs GIF 2:08:25 0
2 463 Nina Lintzén OK Renen 2:17:30 9:05
3 461 Åse Borgeryd XC Pite 2:21:31 13:06
4 455 Anna Lindgren Råneå SK 2:35:21 26:56
5 466 Mia Jakobsson Luleå Gjutarens IF 2:48:27 40:02
6 453 Petra Forslund Kalix SK 2:52:02 43:37
7 505 Annika Holgersson Piteå 2:53:24 44:59
8 452 Maria Clementz Sockertoppen IF 2:58:29 50:04
9 462 Ida Drugge Ersnäs IF 3:01:26 53:01
10 464 Liv Larsson XC Pite 3:02:20 53:55
11 459 Marina Fahlesson Pajala IF 3:05:08 56:43
12 457 Monica Nutti Blind Soppero SF 3:30:15 1:21:50
13 460 Eivor Mettävainio Ås IF 3:41:15 1:32:50
14 458 Camilla Virsand Petters. Pajala IF 3:53:07 1:44:42
15 456 Hanna Öhman Sävast Ski Team IF 4:31:05 2:22:40

H 21 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 324 Niklas Niska Pajala 1:55:31 0
2 304 Hannes Boström IFK Arvidsjaur Skid. 1:55:32 1
3 326 Magnus Näslund IFK Strömsund 1:55:33 2
4 321 Hans Mäenpää Ski Team Mäenpää 1:55:35 4
5 320 Hannes Mäenpää Ski Team Mäenpää 1:55:36 5
6 331 Erik Skott Aapua IF 2:03:00 7:29
7 359 Johan Samuelsson SK Järven 2:03:01 7:30
8 309 Thomas Hollberg I 19 IF 2:03:10 7:39
9 308 Jon Rackner I 19 IF 2:04:58 9:27
10 364 Marcus Nilsson XC Pite 2:04:59 9:28
11 329 Johannes Rautio Vittangi SK 2:05:00 9:29
12 391 Martin Ottoson Skellefteå SK 2:06:04 10:33
13 371 Thomas Granholm Vörå IF 2:07:23 11:52
14 373 Tomas Törevall Gällivare Endurance 2:08:04 12:33
15 316 Daniel Larsson Gällivare EC 2:08:06 12:35
16 349 Stig Lundmark IFK Srvidsjaur SK 2:11:05 15:34
17 310 Jonas Häger Ryda SK 2:11:46 16:15
18 350 Peter Gustavsson Malå IF 2:11:49 16:18
19 323 Fredrik Mäki Aapua IF 2:12:02 16:31
20 354 Robert Bergvall XC Pite 2:14:27 18:56
21 302 Andreas Almqvist I 19 IF 2:14:32 19:01
22 332 Lucas Skott Aapua IF 2:15:42 20:11
23 361 Andreas Ehlis Motala AIF SK 2:17:07 21:36
24 552 Christer Köhler Abisko Intresseför. 2:17:34 22:03
25 328 Robin Olsson Roslagsbro IF 2:17:35 22:04
26 325 Magnus Nordlander Östgöta Helikopter S 2:17:36 22:05
27 386 Tomas Hedström FMV Sport 2:19:23 23:52
28 348 Erik Lampa Narkens IF 2:21:27 25:56
29 390 Thomas Ottosson Skellefteå SK 2:21:29 25:58
30 358 Andreas Salmi Jukkasjärvi IF 2:21:42 26:11
31 307 David Falk Jukkasjärvi IF 2:22:09 26:38
32 368 Jonathan Salo Kvevlax Idrottsvä. 2:26:04 30:33
33 333 Jörgen Stenberg Kågedalens SK 2:27:16 31:45
34 327 Robin Olofsson SK Järven 2:27:20 31:49
35 347 Anders Jakobsson AXA Sports Club 2:28:45 33:14
36 366 Juha Juutila Espoon Hiihtoseura 2:28:50 33:19
37 382 Johan Lasu Vittangi SK 2:29:36 34:05
38 351 Roger Löf Lulekamraterna 2:29:48 34:17
39 337 Gunnar Ågran Lycksele IF 2:29:50 34:19
40 342 Henrik Henriksson Jukkasjärvi IF 2:31:07 35:36
41 376 Thomas Jonsson XC Pite 2:31:14 35:43
42 356 Peter Andersson IFK Arvidsjaur SK 2:32:37 37:06
43 363 Robin Berg Lycksele IF 2:32:53 37:22
44 385 Kay Rung XC Pite 2:33:04 37:33
45 355 Marcus Eriksson IFK Arvidsjaur SK 2:34:43 39:12
46 305 Marcus Burström Byske SK 2:34:53 39:22
47 343 Johan Persson Bodens SK 2:35:26 39:55
48 369 Krister Lundfors Malax IF 2:35:44 40:13
49 334 Mats Stjerngren Nacka SK 2:36:00 40:29
50 365 David Bellqvist Sävast Ski Team SK 2:36:02 40:31
51 374 Anders Borgeryd XC Pite 2:36:21 40:50
52 346 Jonas Drugge Lulekamraterna 2:36:52 41:21
53 314 Conny Lagerskog IFK Arvidsjaur Skid. 2:40:20 44:49
54 319 Joakim Malmström Umara SC 2:40:27 44:56
55 301 Oskar Abrahamsson XC Pite 2:41:38 46:07
56 367 Emil Risberg 2:41:40 46:09
57 392 Tomas Öman Luleguttene 2:41:50 46:19
58 393 Mark Obers Hästveda OK 2:43:57 48:26
59 360 Per Olof Nutti Kiruna 2:48:40 53:09
60 318 Petter Larsson Vittangi SK 2:49:34 54:03
61 372 Johan Lundberg Kappa Kraftliner 2:51:51 56:20
62 362 Linus Johnsson Luleå 2:52:04 56:33
63 303 Viktor Berggren Hemmingsmarks SK 2:52:09 56:38
64 389 Peter Wikström Vattenfalls IF 2:53:32 58:01
65 378 Mats Långström XC Pite 2:54:04 58:33
66 377 Johan Eriksson XC Pite 2:59:41 1:04:10
67 387 Simon Emmoth Ersnäs IF 3:01:45 1:06:14
68 345 Rami Lindgren Naapapiirin Kulj. 3:18:14 1:22:43
69 357 Torbjörn Nilsson Bodens SK 3:23:49 1:28:18
70 311 Tom Hägglund IFK Arvidsjaur Skid. 3:30:48 1:35:17
71 335 Joel Svensson Sävast Ski Team IF 3:37:10 1:41:39
72 384 Joachim Berggren Team Friare Liv 3:39:38 1:44:07
73 370 Ulf Johan Sjöberg Ski Team 16S 3:42:45 1:47:14
74 344 Sven Eliasson Karesuando 3:42:47 1:47:16
75 379 Simen Romsdal Tverrelvdalen IL 3:44:41 1:49:10
76 383 Gustaf Granbom Volvo IF 3:50:03 1:54:32
77 380 Muaz Alzouby StiL 3:54:01 1:58:30

Motion 40 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 590 Rasmus Vikström Larsmo If / Frejs Ga 2:21:33 0
2 562 Petter Nilsson Luleå 2:22:10 37
3 603 Anders Karlsson Överkalix IF 2:23:57 2:24
4 577 Robin Strålberg Kiruna 2:24:20 2:47
5 569 Arvid Pettersson Arvidsjaur 2:25:52 4:19
6 580 Petter Särkijärvi Pajala 2:25:53 4:20
7 582 Hans Tuoremaa Kiruna 2:28:42 7:09
8 576 Erik Strand Falun 2:32:27 10:54
9 600 Tore Orädd Vidsels IK 2:33:40 12:07
10 544 Jesper Johansson Boden 2:33:48 12:15
11 561 Jonny Nilsson Älvsbyn 2:35:59 14:26
12 589 Simon Vestin Sävast Ski Team IF 2:38:06 16:33
13 563 Per Nordlander Arjeplog 2:38:30 16:57
14 587 Jari Vanhapiha North Adventure 2:42:45 21:12
15 535 Victor Forsberg Norrfjärdens IF 2:42:51 21:18
16 573 Erik Rönnqvist Kalix SK 2:44:36 23:03
17 575 Patrik Stenberg Luleå 2:44:43 23:10
18 547 Tomas Johansson Ammarnäs IF 2:44:48 23:15
19 545 Jonas Johansson Piteå 2:45:32 23:59
20 598 Joel Medelid Pajala IF 2:46:11 24:38
21 526 Kenneth Björkman Frejs Game 2:48:19 26:46
22 558 Magnus Malteryd Gällivare 2:48:47 27:14
23 572 Niklas Rönnebro Kiruna 2:57:13 35:40
24 557 Fredrik Lundgren NOR 2:57:16 35:43
25 533 Håkan Falk Jokkmokk 2:57:50 36:17
26 564 Kenneth Nordmark Sävast Ski Team IF 2:58:02 36:29
27 522 Jonathan Andersson Piteå 2:59:14 37:41
28 551 Bert Krekula Luleå 3:01:15 39:42
29 530 Magnus Edin Sjulsmarks SK 3:01:18 39:45
30 512 Emelie Mårdberg Arvidsjaur 3:02:04 40:31
31 606 Stefan Englund Älvsby IF SK 3:02:14 40:41
32 594 Anders Öquist XC Pite 3:04:14 42:41
33 524 Alexander Asplund Sundsvalls SLK 3:05:15 43:42
34 516 Sara Rundqvist XC Pite 3:05:17 43:44
35 525 Roger Berggren Kiruna 3:06:03 44:30
36 578 Greger Stubbfält Piteå 3:06:27 44:54
37 560 Marko Moisio FIN 3:08:40 47:07
38 595 Linda Persson Bodens SK 3:09:43 48:10
39 581 Olle Söder Piteå 3:10:03 48:30
40 592 Tobias Wärja Piteå 3:13:52 52:19
41 554 Matts Lindgren Kalix 3:15:00 53:27
42 542 Henrik Jakobsson Jokkmokks SK 3:15:26 53:53
43 501 Anna Arnesson Sundsvalls SLK 3:17:04 55:31
44 584 Olof Thomas Utsi Jokkmokks SK 3:19:07 57:34
45 534 Thomas Folkesson Luleå 3:19:48 58:15
46 514 Nina Olovsson AXA SC 3:21:58 1:00:25
47 567 Mats Paulsson Härryda 3:23:09 1:01:36
48 605 Erik Hammarberg Piteå 3:23:58 1:02:25
49 543 Lennart Jakobsson Jokkmokks SK 3:24:11 1:02:38
50 531 Kristoffer Enkvist Skellefteå SK 3:24:40 1:03:07
51 529 Fredrik Edeblom IFK Kiruna 3:24:48 1:03:15
508 Caroline Larsson IFK Kiruna 3:24:48 1:03:15
53 579 Andreas Sundström Luleå 3:27:45 1:06:12
54 597 Simon Hällström AXA Sports Club 3:33:22 1:11:49
55 536 Henrik Funestrand Umeå 3:33:30 1:11:57
56 517 Irene Sikku Häggrot Kiruna 3:34:49 1:13:16
57 510 Sofie Lind XC Pite 3:35:31 1:13:58
58 511 Matilda Lönnelid Luleå 3:36:54 1:15:21
59 599 Jeanette Nilsson Luleå Gjutarens IF 3:38:28 1:16:55
60 541 Robin Jakobsen Stockholm 3:48:40 1:27:07
61 588 Tore Veräjä Luleå 3:50:24 1:28:51
62 523 Anders Arnesson Sundsvalls SLK 3:50:36 1:29:03
63 504 Gunilla Granström Älvsby IF SK 3:52:47 1:31:14
520 Anneli Vestlin XC Pite 3:52:47 1:31:14
65 507 Frida Karlsson Falköping 3:54:17 1:32:44
66 540 Carl Ingemarsson Båstad 3:54:19 1:32:46
67 513 Tina Oja Kiruna 3:56:21 1:34:48
68 537 Daniel Gillberg Norrköping 3:58:02 1:36:29
69 503 Christine Enberg Piteå 4:03:52 1:42:19
70 609 Emil Björnström Älvsbyn 4:05:31 1:43:58
71 502 Maria Edeblom Piteå 4:15:23 1:53:50
72 519 Magdalena Tano Jokkmokk 4:24:49 2:03:16
73 565 Anders Nystedt Avans SK 4:42:39 2:21:06
74 515 Elaine Pettersson Älvsby IF SK 4:47:32 2:25:59

Om Skribenten
Sterling är fotografen som axlat papparollen i gänget. Trodde att han gått i pension men har insett att han nu har mer att göra än han någonsin haft som grönklädd. Tillsammans med Tony grundare av sidan.