Andörjan 2016

21 FEB 2016
Skrivet av :

Norrbottens största långlopp på skidor som var seedningsgrundande för Vasaloppet,  Andörjan genomfördes under söndagen.

ANDÖRJAN kommer från de dialektala orden för skidor, Andren, och spår Örjen. Kort och gott ANDÖRJAN betyder skidspår. Andörjan arrangeras av två föreningar i Älvsbyn, Älvsby IF Skidor och Vidsels IK där även Örjan är även seedningsgrundande för Tjejvasan.

Bilder från Örjan:

Foto: Krister Palm och Sterling Nilsson

Sekundstrid i toppen i ANDÖRJAN.

Andreas Berglund Bergnäsets AIK vann Andörjan på 01:56:24, med endast en sekund före 2:an Thomas Svensson I 19 IF 01:56:25 och tre sekunder före trean Simon Öberg Kalix SK 01:56:27.

Resultat ANDÖRJAN 2016

1 385 Andreas Berglund Bergnäsets AIK 01:56:24 0
2 389 Thomas Svensson I 19 IF 01:56:25 1
3 326 Simon Öberg Kalix SK 01:56:27 3
4 341 David Olofsson Kalix SK 01:57:21 57
5 345 Kristofer Linder Kiruna X-Country 01:58:22 01:58
6 344 Per-Martin Kuhmunen IFK Kiruna 02:01:07 04:43
7 384 Magnus Lundbäck Bodens SK 02:01:09 04:45
8 387 Niklas Zakrisson IFK Kiruna 02:01:13 04:49
9 338 Erik Skott Aapua IF 02:01:15 04:51
10 356 Hans Turtola Överkalix IF 02:01:17 04:53
11 360 Mikael Stenqvist Sävast Ski Team IF 02:03:00 06:36
12 316 Fredrik Karlsson Strömnäs GIF 02:03:21 06:57
13 609 Mats Riekkola Luleå Gjutarens IF 02:03:25 07:01
14 329 Linus Karlsson Älvsby IF SK 02:03:39 07:15
15 342 Marcus Innala Kalix SK 02:05:28 09:04
16 392 Robert Boman Strömnäs GIF 02:07:00 10:36
17 310 Johannes Rautio Vittangi SK 02:07:02 10:38
18 359 Markus Ranner Luleguttene 02:07:23 10:59
19 361 Mats Johansson Vittangi SK 02:08:24 12:00
20 395 Mattias Nilsson Luleguttene 02:08:25 12:01
21 357 Daniel Granlund Luleguttene 02:08:31 12:07
22 327 Marcus Karlsson Kalix SK 02:09:24 13:00
23 339 Johan Skott Aapua IF 02:09:25 13:01
24 388 Joel Jelf StiL 02:09:28 13:04
25 358 Jonas Haapaniemi Luleguttene 02:09:36 13:12
26 347 Atle Berglund Ager StiL 02:10:12 13:48
27 391 Robert Bergvall AXA Sports Club 02:10:14 13:50
28 430 Vesa Järvinen Haparanda SKT 02:11:01 14:37
29 363 David Palopää Arjeplogs SK 02:11:41 15:17
30 396 Markus Knutgård Haparanda SKT 02:11:42 15:18
31 321 Niklas Stenman Älvsby IF SK 02:12:48 16:24
32 416 Hans Bodin Sävast Ski Team IF 02:13:18 16:54
33 405 Seppo Koivisto Lohku 02:13:19 16:55
34 305 Sindre Aaberg Nilsen Rognan IL 02:14:23 17:59
35 322 Erik Pakkala Sävast Ski Team IF 02:14:48 18:24
36 325 Jonas Johansson Luleguttene 02:15:04 18:40
37 410 Jan Erik Länta Jokkmokks SK 02:16:30 20:06
38 312 Johan Cylvén AXA Sports Club 02:16:43 20:19
39 353 Ingemar Enberg F 21 IF 02:16:51 20:27
40 386 Magnus Berglund Bodens SK 02:17:33 21:09
41 313 Kasper Westman Västerås SOK 02:17:58 21:34
42 419 Lars Sandberg Antnäs BK 02:18:18 21:54
43 319 Peter Fredriksson Luleguttene 02:18:19 21:55
44 599 Peter Johansson Narkens IF 02:18:42 22:18
45 324 Niklas Öberg Strömnäs GIF 02:19:09 22:45
46 406 Jouni Suopanki Haparanda SKT 02:19:26 23:02
47 394 Jon Håkansson Jokkmokks SK 02:19:31 23:07
446 Conny Lagerskog IFK Arvidsjaur Skid. 02:19:31 23:07
49 328 Olle Berggren Älvsby IF SK 02:19:32 23:08
50 393 Peter Arvidsson Jokkmokks SK 02:19:47 23:23
51 595 Reijo Huhtinen LKAB FF 02:21:22 24:58:00
52 431 Rickard Strand Vattenfalls IF 02:21:35 25:11:00
53 475 Malin Rensfeldt Råneå SK 02:22:32 26:08:00
54 423 Hans Fjellborg Jukkasjärvi IF 02:22:40 26:16:00
55 407 Tommy Fors Bergens IF 02:22:42 26:18:00
56 352 Robert Bergenstråle Luleguttene 02:22:59 26:35:00
57 404 Ulf Nilsson Älvsby IF SK 02:23:35 27:11:00
58 332 Teppo Järvinen Haparanda SKT 02:23:48 27:24:00
59 331 Olle Edström AXA Sports Club 02:24:33 28:09:00
60 408 Roger Lundqvist Råneå SK 02:24:35 28:11:00
61 336 Joakim Matti Soppero SF 02:25:38 29:14:00
62 533 Nicke Juuso Sunderby SK 02:27:47 31:23:00
63 334 Erik Lampa Narkens IF 02:28:50 32:26:00
64 403 Patrik Stenberg Bergnäsets AIK 02:29:46 33:22:00
65 424 Mikael Norberg Övertorneå IF 02:30:30 34:06:00
66 402 Tony Sorsa Överkalix IF 02:30:38 34:14:00
67 605 Mats Pettersson Gellivare SA 02:31:15 34:51:00
68 337 Rickard Nordlund Jokkmokks SK 02:31:21 34:57:00
69 455 Ellen Scheidegger AXA Sports Club 02:31:22 34:58:00
70 309 Gustav Sterner Köla AIK 02:31:30 35:06:00
71 417 Tore Orädd Vidsels IK 02:32:38 36:14:00
72 340 Emil Vidmark StiL 02:33:04 36:40:00
73 383 Jörgen Söderlund Luleå Gjutarens IF 02:33:24 37:00:00
74 603 Jonny Nilsson Nybyns Cykel 02:33:42 37:18:00
75 453 Emma Johansson StiL 02:34:03 37:39:00
76 397 Peter Niemi IFK Kiruna 02:34:05 37:41:00
77 456 Camilla Eknor AXA Sports Club 02:34:07 37:43:00
78 409 Jan Fjordell IFK Kiruna 02:34:11 37:47:00
79 314 Robin Strålberg LKAB fritid 02:34:15 37:51:00
80 524 Stig Lundmark Sveaskog IF 02:34:16 37:52:00
81 596 Olle Nilsson Luleå Gjutarens IF 02:34:52 38:28:00
82 401 Tomas Öhman Luleguttene 02:36:29 40:05:00
83 346 Lars-Ola Marakatt IFK Kiruna 02:36:58 40:34:00
84 354 Robert Oskarsen Arjeplogs SK 02:37:22 40:58:00
85 429 Peter Hietala Övertorneå IF 02:39:05 42:41:00
86 427 Kent Strålberg LKAB fritid 02:40:25 44:01:00
87 601 Roland Törngren Luleå Gjutarens IF 02:40:52 44:28:00
88 435 Kenrick Pettersson Vidsels IK 02:42:12 45:48:00
89 335 Petter Persson FK Göingarna 02:42:28 46:04:00
90 606 Lars Oscarsson Hortlax SK 02:42:59 46:35:00
91 519 Benjamin Sorsa Överkalix IF 02:43:00 46:36:00
92 400 Håkan Petersson I 19 IF 02:43:27 47:03:00
93 442 Bo Nyström Älvsby IF SK 02:43:41 47:17:00
94 415 Olov Granström Älvsby IF 02:43:45 47:21:00
95 307 Niklas Persson Hybo AIK 02:43:48 47:24:00
96 323 Robert Rensgard OK Renen 02:44:07 47:43:00
97 598 Görel Nilsson Råneå SK 02:45:41 49:17:00
98 607 Anton Magnusson Mullsjö ASK 02:46:40 50:16:00
99 425 Robert Wennberg AXA Sports Club 02:47:37 51:13:00
100 488 Camilla Wallin Älvsby IF SK 02:47:51 51:27:00
101 320 Simon Lindgren Kalix SK 02:48:12 51:48:00
102 315 Martin Grönslett Team Sulitjelma Fjel 02:49:48 53:24:00
103 441 Matts Engvall Bodens SK 02:50:48 54:24:00
104 517 Lars Öberg Strömnäs GIF 02:50:59 54:35:00
105 348 John Krispinsson Bodens SK 02:52:41 56:17:00
106 530 Tomas Lundberg Kappa Kraftliner KK 02:54:42 58:18:00
107 433 Anders Lundström Gällivare SK 02:59:07 01:02:43
497 Elisabeth Lundström Gällivare SK 02:59:07 01:02:43
109 509 Stefan Stare Vattenfalls IF 02:59:11 01:02:47
110 350 Henrik Gyllander Älvsby IF SK 02:59:16 01:02:52
111 531 Fredrik Mark Kappa Kraftliner KK 02:59:20 01:02:56
112 443 Bengt Unga Järnvägarnas SK 03:00:41 01:04:17
113 481 Gun Sörensen Kiruna IFK 03:01:20 01:04:56
114 444 Simen Romsdal Tverrelvdalen IL 03:02:54 01:06:30
115 520 Robert Johansson Sävast Ski Team IF 03:03:27 01:07:03
116 512 Rickard Till IFK Arvidsjaur Skid. 03:04:37 01:08:13
117 418 Ingemar Mikko IFK Kiruna 03:04:39 01:08:15
118 381 Roger Ekebjörk Strömnäs GIF 03:04:44 01:08:20
119 522 Gunnar Johansson Älvsby IF SK 03:04:46 01:08:22
120 513 Anna Andersson Hemmingsmark SK 03:04:59 01:08:35
121 514 Kjell Andersson Hemmingsmark SK 03:05:20 01:08:56
122 508 Mikael Cylvén Luleå Gjutarens IF 03:05:39 01:09:15
123 597 Jeanette Nilsson Sävast Ski Team IF 03:08:04 01:11:40
124 302 Patrik Berglund Norrfjärdens IF 03:08:40 01:12:16
125 355 Erik Finnberg Kappa kraftliner kk 03:09:08 01:12:44
126 494 Nina Olovsson AXA Sports Club 03:09:49 01:13:25
127 525 Henry Pilstål IFK Tärendö 03:12:11 01:15:47
128 382 Markus JakobssonÅhl Luleå Gjutarens IF 03:12:26 01:16:02
129 301 Niklas Sundin Hortlax SK 03:12:41 01:16:17
130 526 Erik Grundström Sorsele SK 03:12:50 01:16:26
131 490 Gabriella Törngren Luleå Gjutarens IF 03:13:56 01:17:32
132 343 David Bellqvist Mefos IK 03:14:01 01:17:37
133 608 Mattias Graaf Wäsa Snowboard 03:15:22 01:18:58
134 515 Greger Stubbfält Smurfit Kappa KK 03:16:42 01:20:18
135 604 Karin Lindholm StiL 03:18:00 01:21:36
136 511 Erik Jonsson Fastighetsbyrån 03:18:02 01:21:38
137 308 Johan Nyström AXA Sports Club 03:18:07 01:21:43
138 600 Liv Larsson Friare Liv 03:18:56 01:22:32
139 428 Folke Stenvall Sikfors SK 03:23:17 01:26:53
140 503 Markus Tiburzi Strömnäs GIF 03:24:27 01:28:03
141 440 Kjell Sandström AXA Sports Club 03:27:22 01:30:58
142 398 Per Bergersen Bergens IF 03:30:52 01:34:28
143 527 Pär Grahn Strömnäs GIF 03:32:01 01:35:37
144 506 Gunilla Granström Älvsby IF 03:32:07 01:35:43
145 521 Svante Karlsson Avans SK 03:32:45 01:36:21
146 611 Fredrik Burström Kappa Korpklubb 03:34:11 01:37:47
147 502 Lotta Norén Vidsels IK 03:34:12 01:37:48
148 507 Lars Öman Zotterman AXA Sports Club 03:34:17 01:37:53
149 432 Dick Olovsson AXA Sports Club 03:35:45 01:39:21
150 532 Samuel Uusitalo Överkalix IF 03:36:22 01:39:58
151 534 Åsa Gustafsson Luleå Gjutarens IF 03:36:57 01:40:33
535 Brian Wernicke Luleå Gjutarens IF 03:36:57 01:40:33
153 505 Sören Wulff IFK Umeå 03:39:37 01:43:13
154 426 Hans G Johansson Storvreta Ik 03:42:48 01:46:24
155 516 Anna Lundström Älvsbyn 03:46:18 01:49:54
156 529 Tina Almgren AXA Sports Club 03:52:50 01:56:26
157 445 Donald Paulusson TIF 03:55:41 01:59:17
158 390 Robin Andersson StiL 04:18:23 02:21:59
159 602 Martti Jokelainen Bodens SK 04:41:43 02:45:19
Tjejmilen Banlängd 10 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 109 Agnes Orädd Älvsby IF SK 46:18 0
2 108 Nelly Stenman Älvsby IF SK 49:22 3:04
3 105 Maja Gyllander Klubblös 49:57 3:39
4 107 Hilda Olovsson Älvsby IF SK 50:25 4:07
5 103 Lisa Larsson Älvsby IF Skidor 51:04 4:46
6 104 Monica Johansson Älvsby IF Skidor 51:06 4:48
7 110 Irma Andersson Älvsby IF SK 1:06:50 20:32
8 112 Malin Jonsson StiL 1:09:48 23:30
9 102 Cecilia Granberg Älvsby IF Skidskytte 1:09:53 23:35
10 106 Anna Lindgren klubblös 1:13:20 27:02
11 101 Anneli Granberg Älvsby IF Skidskytte 1:16:01 29:43
Lillörjan 10 Banlängd 10 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 155 Mattis Brunström Bodens SK 36:54 0
2 152 Petter Johansson Sävast Ski Team IF 36:55 1
3 156 Elias Hortlund Älvsby IF SK 38:12 1:18
4 151 Kalle Tuuri Luleå Gjutarens IF 40:55 4:01
5 158 Erik Gustafsson Sunderby SK 41:24 4:30
6 154 Thomas Johansson Sävast Ski Team IF 41:42 4:48
7 153 Arvid Johansson Sävast Ski Team IF 43:49 6:55
8 157 Leo Pettersson Älvsby IF SK 50:44 13:50
Örjan Damer Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 201 Emma Gustafsson Bodens SK 1:30:58 0
2 203 Ann-Christin Lindehag-S Strömnäs GIF 1:31:52 54
3 206 Maria Nordlund Jokkmokks SK 1:42:46 11:48
4 204 Malin Wiklund IKSU Längd skidor 1:43:13 12:15
5 207 Birgitta Nordlund Jokkmokks SK 2:13:52 42:54
6 209 Marta-Lena Antti OK Renen 2:19:37 48:39
7 208 Irma Khista Tulling AXA Sports Club 2:54:01 1:23:03
Örjan Herrar Banlängd 20 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 226 Sebastian Wredenberg Ekshärads SF 1:13:07 0
2 222 Truls Lindholm IFK Kiruna 1:21:32 8:25
3 224 Oskar Sundqvist Luleå Gjutarens IF 1:21:33 8:26
4 225 Ronny Sundqvist Luleå Gjutarens IF 1:29:11 16:04
5 223 Jim Andersson Ludvika 2:03:29 50:22
Utveckling Damer Banlängd 10 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 1 Nelly Enmark ÄHMK 51:35 0
2 3 Linda Svensson Bräcke 1:46:20 54:45
3 2 Johanna Nilsson ÄHMK 2:05:40 1:14:05
Utveckling Herrar Banlängd 10 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 52 Jakob Gyllenbåge ÄHMK 48:04 0
2 53 Oskar Gyllenbåge ÄHMK 1:19:43 31:39
3 51 Urban Landström ÄHMK 1:31:37 43:33

H 21 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 326 Simon Öberg Kalix SK 1:56:27 0
2 341 David Olofsson Kalix SK 1:57:21 54
3 345 Kristofer Linder Kiruna X-Country 1:58:22 1:55
4 344 Per-Martin Kuhmunen IFK Kiruna 2:01:07 4:40
5 338 Erik Skott Aapua IF 2:01:15 4:48
6 316 Fredrik Karlsson Strömnäs GIF 2:03:21 6:54
7 329 Linus Karlsson Älvsby IF SK 2:03:39 7:12
8 342 Marcus Innala Kalix SK 2:05:28 9:01
9 310 Johannes Rautio Vittangi SK 2:07:02 10:35
10 327 Marcus Karlsson Kalix SK 2:09:24 12:57
11 339 Johan Skott Aapua IF 2:09:25 12:58
12 347 Atle Berglund Ager StiL 2:10:12 13:45
13 321 Niklas Stenman Älvsby IF SK 2:12:48 16:21
14 305 Sindre Aaberg Nilsen Rognan IL 2:14:23 17:56
15 322 Erik Pakkala Sävast Ski Team IF 2:14:48 18:21
16 325 Jonas Johansson Luleguttene 2:15:04 18:37
17 312 Johan Cylvén AXA Sports Club 2:16:43 20:16
18 313 Kasper Westman Västerås SOK 2:17:58 21:31
19 319 Peter Fredriksson Luleguttene 2:18:19 21:52
20 324 Niklas Öberg Strömnäs GIF 2:19:09 22:42
21 328 Olle Berggren Älvsby IF SK 2:19:32 23:05
22 332 Teppo Järvinen Haparanda SKT 2:23:48 27:21
23 331 Olle Edström AXA Sports Club 2:24:33 28:06
24 336 Joakim Matti Soppero SF 2:25:38 29:11
25 334 Erik Lampa Narkens IF 2:28:50 32:23
26 337 Rickard Nordlund Jokkmokks SK 2:31:21 34:54
27 309 Gustav Sterner Köla AIK 2:31:30 35:03
28 340 Emil Vidmark StiL 2:33:04 36:37
29 314 Robin Strålberg LKAB fritid 2:34:15 37:48
30 346 Lars-Ola Marakatt IFK Kiruna 2:36:58 40:31
31 335 Petter Persson FK Göingarna 2:42:28 46:01
32 307 Niklas Persson Hybo AIK 2:43:48 47:21
33 323 Robert Rensgard OK Renen 2:44:07 47:40
34 607 Anton Magnusson Mullsjö ASK 2:46:40 50:13
35 320 Simon Lindgren Kalix SK 2:48:12 51:45
36 315 Martin Grönslett Team Sulitjelma Fjel 2:49:48 53:21
37 302 Patrik Berglund Norrfjärdens IF 3:08:40 1:12:13
38 301 Niklas Sundin Hortlax SK 3:12:41 1:16:14
39 343 David Bellqvist Mefos IK 3:14:01 1:17:34
40 608 Mattias Graaf Wäsa Snowboard 3:15:22 1:18:55
41 308 Johan Nyström AXA Sports Club 3:18:07 1:21:40
H 35 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 356 Hans Turtola Överkalix IF 2:01:17 0
2 360 Mikael Stenqvist Sävast Ski Team IF 2:03:00 1:43
3 359 Markus Ranner Luleguttene 2:07:23 6:06
4 361 Mats Johansson Vittangi SK 2:08:24 7:07
5 357 Daniel Granlund Luleguttene 2:08:31 7:14
6 358 Jonas Haapaniemi Luleguttene 2:09:36 8:19
7 363 David Palopää Arjeplogs SK 2:11:41 10:24
8 353 Ingemar Enberg F 21 IF 2:16:51 15:34
9 352 Robert Bergenstråle Luleguttene 2:22:59 21:42
10 354 Robert Oskarsen Arjeplogs SK 2:37:22 36:05
11 348 John Krispinsson Bodens SK 2:52:41 51:24
12 350 Henrik Gyllander Älvsby IF SK 2:59:16 57:59
13 355 Erik Finnberg Kappa kraftliner kk 3:09:08 1:07:51
H 40 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 385 Andreas Berglund Bergnäsets AIK 1:56:24 0
2 389 Thomas Svensson I 19 IF 1:56:25 1
3 384 Magnus Lundbäck Bodens SK 2:01:09 4:45
4 387 Niklas Zakrisson IFK Kiruna 2:01:13 4:49
5 609 Mats Riekkola Luleå Gjutarens IF 2:03:25 7:01
6 392 Robert Boman Strömnäs GIF 2:07:00 10:36
7 395 Mattias Nilsson Luleguttene 2:08:25 12:01
8 388 Joel Jelf StiL 2:09:28 13:04
9 391 Robert Bergvall AXA Sports Club 2:10:14 13:50
10 396 Markus Knutgård Haparanda SKT 2:11:42 15:18
11 386 Magnus Berglund Bodens SK 2:17:33 21:09
12 394 Jon Håkansson Jokkmokks SK 2:19:31 23:07
13 393 Peter Arvidsson Jokkmokks SK 2:19:47 23:23
14 383 Jörgen Söderlund Luleå Gjutarens IF 2:33:24 37:00
15 381 Roger Ekebjörk Strömnäs GIF 3:04:44 1:08:20
16 382 Markus JakobssonÅhl Luleå Gjutarens IF 3:12:26 1:16:02
17 611 Fredrik Burström Kappa Korpklubb 3:34:11 1:37:47
18 390 Robin Andersson StiL 4:18:23 2:21:59
H 45 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 405 Seppo Koivisto Lohku 2:13:19 0
2 410 Jan Erik Länta Jokkmokks SK 2:16:30 3:11
3 406 Jouni Suopanki Haparanda SKT 2:19:26 6:07
4 407 Tommy Fors Bergens IF 2:22:42 9:23
5 404 Ulf Nilsson Älvsby IF SK 2:23:35 10:16
6 408 Roger Lundqvist Råneå SK 2:24:35 11:16
7 403 Patrik Stenberg Bergnäsets AIK 2:29:46 16:27
8 402 Tony Sorsa Överkalix IF 2:30:38 17:19
9 397 Peter Niemi IFK Kiruna 2:34:05 20:46
10 409 Jan Fjordell IFK Kiruna 2:34:11 20:52
11 401 Tomas Öhman Luleguttene 2:36:29 23:10
12 400 Håkan Petersson I 19 IF 2:43:27 30:08
13 398 Per Bergersen Bergens IF 3:30:52 1:17:33
H 50 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 416 Hans Bodin Sävast Ski Team IF 2:13:18 0
2 419 Lars Sandberg Antnäs BK 2:18:18 5:00
3 599 Peter Johansson Narkens IF 2:18:42 5:24
4 423 Hans Fjellborg Jukkasjärvi IF 2:22:40 9:22
5 424 Mikael Norberg Övertorneå IF 2:30:30 17:12
6 605 Mats Pettersson Gellivare SA 2:31:15 17:57
7 417 Tore Orädd Vidsels IK 2:32:38 19:20
8 603 Jonny Nilsson Nybyns Cykel 2:33:42 20:24
9 596 Olle Nilsson Luleå Gjutarens IF 2:34:52 21:34
10 601 Roland Törngren Luleå Gjutarens IF 2:40:52 27:34
11 415 Olov Granström Älvsby IF 2:43:45 30:27
12 425 Robert Wennberg AXA Sports Club 2:47:37 34:19
13 418 Ingemar Mikko IFK Kiruna 3:04:39 51:21
14 602 Martti Jokelainen Bodens SK 4:41:43 2:28:25
H 55 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 430 Vesa Järvinen Haparanda SKT 2:11:01 0
2 431 Rickard Strand Vattenfalls IF 2:21:35 10:34
3 429 Peter Hietala Övertorneå IF 2:39:05 28:04
4 427 Kent Strålberg LKAB fritid 2:40:25 29:24
5 606 Lars Oscarsson Hortlax SK 2:42:59 31:58
6 428 Folke Stenvall Sikfors SK 3:23:17 1:12:16
7 426 Hans G Johansson Storvreta Ik 3:42:48 1:31:47
H 60 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 435 Kenrick Pettersson Vidsels IK 2:42:12 0
2 433 Anders Lundström Gällivare SK 2:59:07 16:55
3 432 Dick Olovsson AXA Sports Club 3:35:45 53:33
H 65 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 442 Bo Nyström Älvsby IF SK 2:43:41 0
2 441 Matts Engvall Bodens SK 2:50:48 7:07
3 443 Bengt Unga Järnvägarnas SK 3:00:41 17:00
4 440 Kjell Sandström AXA Sports Club 3:27:22 43:41
H 70 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 446 Conny Lagerskog IFK Arvidsjaur Skid. 2:19:31 0
2 444 Simen Romsdal Tverrelvdalen IL 3:02:54 43:23
3 445 Donald Paulusson TIF 3:55:41 1:36:10
D 21 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 455 Ellen Scheidegger AXA Sports Club 2:31:22 0
2 453 Emma Johansson StiL 2:34:03 2:41
3 456 Camilla Eknor AXA Sports Club 2:34:07 2:45
D 35 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 475 Malin Rensfeldt Råneå SK 2:22:32 0
D 40 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 486 2:47:51 0
2 481 Gun Sörensen Kiruna IFK 3:01:20 13:29
D 45 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 488 Camilla Wallin Älvsby IF SK 2:47:51 0
2 490 Gabriella Törngren Luleå Gjutarens IF 3:13:56 26:05
D 50 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 598 Görel Nilsson Råneå SK 2:45:41 0
2 597 Jeanette Nilsson Sävast Ski Team IF 3:08:04 22:23
3 604 Karin Lindholm StiL 3:18:00 32:19
4 600 Liv Larsson Friare Liv 3:18:56 33:15
D 55 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 494 Nina Olovsson AXA Sports Club 3:09:49 0
D 60 Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 497 Elisabeth Lundström Gällivare SK 2:59:07 0
Motion Banlängd 40 km

Plac Nr Namn Förening/Ort Sluttid Diff
——————————————————————————-
1 595 Reijo Huhtinen LKAB FF 2:21:22 0
2 533 Nicke Juuso Sunderby SK 2:27:47 6:25
3 524 Stig Lundmark Sveaskog IF 2:34:16 12:54
4 519 Benjamin Sorsa Överkalix IF 2:43:00 21:38
5 517 Lars Öberg Strömnäs GIF 2:50:59 29:37
6 530 Tomas Lundberg Kappa Kraftliner KK 2:54:42 33:20
7 509 Stefan Stare Vattenfalls IF 2:59:11 37:49
8 531 Fredrik Mark Kappa Kraftliner KK 2:59:20 37:58
9 520 Robert Johansson Sävast Ski Team IF 3:03:27 42:05
10 512 Rickard Till IFK Arvidsjaur Skid. 3:04:37 43:15
11 522 Gunnar Johansson Älvsby IF SK 3:04:46 43:24
12 513 Anna Andersson Hemmingsmark SK 3:04:59 43:37
13 514 Kjell Andersson Hemmingsmark SK 3:05:20 43:58
14 508 Mikael Cylvén Luleå Gjutarens IF 3:05:39 44:17
15 525 Henry Pilstål IFK Tärendö 3:12:11 50:49
16 526 Erik Grundström Sorsele SK 3:12:50 51:28
17 515 Greger Stubbfält Smurfit Kappa KK 3:16:42 55:20
18 511 Erik Jonsson Fastighetsbyrån 3:18:02 56:40
19 503 Markus Tiburzi Strömnäs GIF 3:24:27 1:03:05
20 527 Pär Grahn Strömnäs GIF 3:32:01 1:10:39
21 506 Gunilla Granström Älvsby IF 3:32:07 1:10:45
22 521 Svante Karlsson Avans SK 3:32:45 1:11:23
23 502 Lotta Norén Vidsels IK 3:34:12 1:12:50
24 507 Lars Öman Zotterman AXA Sports Club 3:34:17 1:12:55
25 532 Samuel Uusitalo Överkalix IF 3:36:22 1:15:00
26 535 Brian Wernicke Luleå Gjutarens IF 3:36:57 1:15:35
534 Åsa Gustafsson Luleå Gjutarens IF 3:36:57 1:15:35
28 505 Sören Wulff IFK Umeå 3:39:37 1:18:15
29 516 Anna Lundström Älvsbyn 3:46:18 1:24:56
30 529 Tina Almgren AXA Sports Club 3:52:50 1:31:28

Om Skribenten
Sterling är fotografen som axlat papparollen i gänget. Trodde att han gått i pension men har insett att han nu har mer att göra än han någonsin haft som grönklädd. Tillsammans med Tony grundare av sidan.