DM i Orienteringar kring Kanis

16 AUG 2015
Skrivet av :

UPPDATERAD, STORT BILDEXTRA, FB BILDER och ALLA RESULTAT: Under lördag och söndag avgjordes Orienterings DM Långbana på lördag och Orienterings DM Stafett under söndagen.

Bilder från DM, lång, Norrbotten Lördag 2015-08-15 från startplatsen.

Resultat: DM, lång, 2015-08-15
D21, 8 160 m (7)
: 1) Lena Turesson, OK Renen, 1.22.44, 2) Linnea Sundström, OK Renen, 1.32.12, 3) Josefine Tuoremaa, Vittjärvs IK, 1.44.33, 4) Andrea Wickbom, Vittjärvs IK, 1.44.34, 5) Sigrid Holmgren, OK Renen, 1.53.57, 6) Linda Lidman, OK Renen, 1.58.06.
H21, 10 100 m (5): 1) Gunnar Holmgren, Bergnäsets AIK, 1.17.14, 3) Claes Turesson, OK Renen, 1.20.54, 4) Mats Luspa, IFK Kiruna, 1.25.34, 5) Albert Askengren, Bergnäsets AIK, 2.22.25.
D18, 5 490 m (1): 1) Elin Lundgren, Vittjärvs IK, 1.17.41.
H18, 6 650 m (4): 1) Rasmus Wickbom, Vittjärvs IK, 53.51, 2) Nils Henriksson, Bergnäsets AIK, 1.00.02, 3) Oskar Öqvist, Bergnäsets AIK, 1.03.48, 4) Erik Tuuri, Bergnäsets AIK, 1.08.58.
D16, 4 740 m (9): 1) Sofia Westin, Vittjärvs IK, 47.35, 2) Hanna E Tuoremaa, Vittjärvs IK, 55.07, 3) Elsa Christoffersson, OK Renen, 1.08.16, 4) Elvira Forslund, OK Renen, 1.12.55, 5) Anna Andersson, Piteå IF, 1.13.38, 6) Rebecca Fahlgren, Vittjärvs IK, 1.24.52, 7) Anna Viklund, Gammelstads IF, 1.25.49, 8) Else Holmgren, Bergnäsets AIK, 1.39.55.
H16, 4 740 m (2): 1) Gabriel Larsson, Gammelstads IF, 53.06, 2) Harald Larsson, Bergnäsets AIK, 1.12.24.
D14, 3 770 m (7): 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 45.44, 2) Agnes Karlsson, Älvsby IF OK, 57.37, 3) Ellen Killmey, Vittjärvs IK, 1.21.57, 4) Sofia Lundkvist, OK Vargen, 1.29.24, 5) Anna Aasa, Övertorneå IF, 1.37.02, 6) Tina Ylipää, Bergnäsets AIK, 1.41.25, 7) Emma Johansson, Älvsby IF OK, 2.13.22.
H14, 3 770 m (4): 1) Oskar Lundgren, Vittjärvs IK, 46.58, 2) Jens Eriksson, Piteå IF, 53.07, 3) Tobias Snell, OK Renen, 58.12, 4) Kalle Tuuri, OK Renen, 1.35.58.
D12, 2 920 m (6): 1) Edit Karlsson, Älvsby IF OK, 26.07, 2) Matilda Aasa, Övertorneå IF, 37.38, 3) Frida Johansson, Älvsby IF OK, 39.05, 4) Ella Turesson, OK Renen, 40.50, 5) Klara Kivijärvi, OK Renen, 43.04, 6) Lisa Larsson, Älvsby IF OK, 1.05.48.
H12, 2 920 m (6): 1) Simon Markström, OK Renen, 30.01, 2) Theo Ylipää, Bergnäsets AIK, 38.05, 3) Oskar Ingvarsson, OK Renen, 39.34, 4) Victor Berglund, Vittjärvs IK, 44.09, 5) Aron Blomqvist, Vittjärvs IK, 47.55.
D12 Kort, 2 290 m (2): 1) Moa Lundgren, Vittjärvs IK, 49.56.
D10, 2 290 m (3): 1) Tova Lindbäck, OK Renen, 28.47.
H10, 2 290 m (6): 1) Tim Lundberg, OK Renen, 20.50, 2) Eric Hasselström, OK Renen, 24.52, 3) Arvid Ingvarsson, OK Renen, 27.47, 4) Linus Nordin, OK Renen, 30.01, 5) Albin Wollbrand, OK Renen, 31.17, 6) Mattias Killmey, Vittjärvs IK, 31.45.
D35, 5 490 m (2): 1) Catrin Ingvarsson, OK Renen, 1.00.35, 2) Anna Tibbelin, OK Renen, 1.48.29.
D40, 5 490 m (2): 1) Therese Sundqvist, OK Renen, 1.29.38, 2) Eva Cederlund, Bodens BK, 1.32.59.
H40, 8 160 m (4): 1) Sven Lundbäck, Gävle OK, 1.13.10, 2) Thomas Johansson, OK Renen, 1.21.45, 3) Magnus Berglund, Vittjärvs IK, 1.59.57, 4) Mattias Lundgren, Vittjärvs IK, 2.01.18.
D45, 4 670 m (4): 1) Karin Wollbrand, OK Renen, 49.27, 2) Susanne Andersson, Piteå IF, 58.00, 3) Maria Svanberg, Bergnäsets AIK, 1.17.13, 4) Anneli Wickbom, Vittjärvs IK, 1.23.06.
H45, 6 650 m (5): 1) Magnus Lundgren, I 19 IF, 58.39, 2) Robert Sundqvist, OK Renen, 1.08.19, 3) Niklas Perman, Vittjärvs IK, 1.08.38, 4) Stefan Södersten, Gammelstads IF, 1.21.03.
H50, 6 650 m (13): 1) Inge Söderqvist, OK Renen, 52.21, 2) Peter Westin, Vittjärvs IK, 53.34, 3) Lars Lundkvist, Seskarö IF, 54.10, 4) Frans Wickbom, I 19 IF, 58.21, 5) Rolf Söderholm, Seskarö IF, 1.06.13, 6) Ingvar Isaksson, Seskarö IF, 1.07.49, 7) Sven Örnerling, OK Renen, 1.14.05, 8) Mats Drugge, Vittjärvs IK, 1.19.44, 9) Kent Tuoremaa, Vittjärvs IK, 1.21.36, 10) Björn Lundsten, Vittjärvs IK, 1.26.25, 11) Ahti Aasa, Övertorneå IF, 1.29.06, 12) Lars Öster, OK Vargen, 1.32.42.
H55, 5 490 m (7): 1) Svante Larsson, OK Vargen, 1.07.06, 2) Anders Abrahamsson, Gammelstads IF, 1.17.58, 3) Håkan Tholerud, Övertorneå IF, 1.33.02, 4) Fredrik Holmgren, Bergnäsets AIK, 1.44.41.
D60, 3 940 m (4): 1) Agneta Holmgren, Bergnäsets AIK, 55.53, 2) Berit Öström, Pajala IF, 1.22.59, 3) Irene Danielsson, Piteå IF, 1.24.10.
H60, 5 490 m (3): 1) Lars Vikström, OK Renen, 56.47, 2) Jan Lindelöf, Seskarö IF, 1.20.07, 3) Torbjörn Lundberg, Piteå IF, 1.23.07.
H65, 4 670 m (4): 1) Clas-Göran Lund, Bodens BK, 1.13.30, 2) Eje Andersson, Bodens BK, 1.17.02.
H70, 3 940 m (7): 1) Kjell Mörtberg, Bodens BK, 1.11.00, 2) Ove Johansson, IK Örnen, 1.11.30, 4) Christer Lundin, OK Renen, 1.33.57, 5) Åke Saloniemi, SK Gränsen, 1.48.06.
H75, 3 940 m (7): 1) Runar Marktin, Vidsels IK, 1.07.23, 2) Birger Lundberg, Arvidsjaurs OK, 1.17.33, 4) Henken Eriksson, I 19 IF, 1.24.21, 5) Folke Eriksson, I 19 IF, 1.26.34, 6) Per-Anders Brännström, Arvidsjaurs OK, 1.38.57.
Inskolning, 2 080 m (3): Thea Berglund, Vittjärvs IK, fullföljt; Irma Ingvarsson, OK Renen, fullföljt; Ville Sundqvist, OK Renen, fullföljt.
U1, 2 080 m (1): 1) Vera Edeskär, OK Renen, 34.54.
U2, 2 290 m (4): 1) Oskar Nyholm, Älvsby IF OK, 29.57, 2) Emilia Höglund, Älvsby IF OK, 34.16, 3) Melker Wollbrand, OK Renen, 38.39, 4) Martin Larsson, Älvsby IF OK, 41.31.
Öppen motion 1, 2 290 m (1): 1) Emmie Lindbäck, OK Renen, 51.01.
Öppen motion 3, 2 920 m (5): 1) Ulrika Keisu, Vittjärvs IK, 1.15.20, 1) Jenny Sundqvist, Vittjärvs IK, 1.15.20, 4) Maria Öqvist, Bergnäsets AIK, 1.46.49.
Öppen motion 5, 3 770 m (7): 1) Roland Lundqvist, Långvikens OK, 1.07.52, 2) Joel Sundqvist, OK Renen, 1.21.12, 3) Lena Lundsten, Vittjärvs IK, 1.26.04, 4) Agneta Lindbäck, OK Renen, 1.36.32, 5) Ann-Britt Aasa, Övertorneå IF, 1.45.44, 6) Elise Forslund, OK Renen, 2.08.34.
Öppen motion 7, 2 740 m (6): 1) Marita Sundström, OK Renen, 54.11, 2) Britta Eliasson, Vittjärvs IK, 57.40, 3) Anders Killmey, Vittjärvs IK, 58.50, 4) Kristina Kivijärvi, OK Renen, 1.02.27, 5) Kjell Andersson, Piteå IF, 1.30.30.
Öppen motion 8, 4 670 m (7): 1) Jonathan Svensson, Växjö OK, 45.31, 2) Anders Lidman, OK Renen, 56.11, 3) Simon Nordlund, Vittjärvs IK, 1.01.51, 4) Roland Larsson, Gammelstads IF, 1.02.38, 5) Joel Larsson, Gammelstads IF, 1.03.22, 6) Peter Lundberg, OK Renen, 1.12.17, 7) Kjell Henriksson, Seskarö IF, 1.44.53.
Öppen motion Challenge 5 km, 4 850 m (4): 1) Eva Leffler, OK Renen, 51.22, 2) Linda Lundberg, OK Renen, 53.05, 3) Fredrik Lundström, OK Renen, 1.25.01, 4) Mona Johansson, Bergnäsets AIK, 1.56.17.
Söndag 2015-08-16
Bilder från DM, stafett, Norrbotten 2015-08-16

Resultat

2015-08-16 DM, stafett, Norrbotten
D 10-12: 1) Älvsby IF OK 1, 42.11, 2) OK Renen 1, 47.58, 3) OK Renen 2, 1.28.33.
H 10-12: 1) Vittjärvs IK 1, 38.35, 2) OK Renen 1, 48.01, 3) OK Renen 2, 50.43, 4) OK Renen 3, 50.55, 5) OK Renen 4, 1.14.30, 6) Vittjärvs IK 2, 2.19.38.
D 13-16: 1) OK Renen 1, 1.55.03, 2) Bergnäsets AIK / Gammelstads IF 1, 2.56.45, 3) Älvsby IF OK 1, 3.29.27.
H 13-16: 1) Vittjärvs IK 1, 1.36.38, 2) OK Renen 1, 1.51.15, 3) Bergnäsets AIK / Gammelstads IF 1, 2.17.02.
D 21: 1) Vittjärvs IK 1, 1.56.34.
H 21: 1) OK Renen 1, 1.50.40, 2) Vittjärvs IK / Gävle OK 1, 1.53.44, 3) Bergnäsets AIK 2, 2.05.27.
D 140: 1) Piteå IF 1, 2.38.51, 2) Bergnäsets AIK 1, 3.00.39, 3) Vittjärvs IK 1, 3.30.02.
H 140: 1) I 19 IF 1, 1.55.47, 2) Bergnäsets AIK 1, 2.24.09, 3) OK Renen 1, 2.25.33, 4) Vittjärvs IK 3, 2.53.02, 5) Vittjärvs IK 2, 2.56.57, 6) Vittjärvs IK 1, 3.18.35.
H 170: 1) Övertorneå IF 1, 2.44.28.

 

2015-08-16 DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna motionsklasser
Inskolning, 1 520 m: Thea Berglund, Vittjärvs IK, fullföljt; Tuva Berglund, Vittjärvs IK, fullföljt; Knut Holmberg, Bergnäsets AIK, fullföljt.
U2, 1 880 m: 1) Martin Larsson, Älvsby IF OK, 19.46, 2) Emilia Höglund, Älvsby IF OK, 26.23, 3) Tova Holmberg, Bergnäsets AIK, 35.43.
Öppen motion 1, 1 880 m: 1) Maria Öqvist, Bergnäsets AIK, 38.36.
Öppen motion 3, 2 240 m: 1) Cecilia Collin, Bergnäsets AIK, 27.05, 2) Matilda Aasa, Övertorneå IF, 32.36, 3) Oskar Nyholm, Älvsby IF OK, 34.02.
Öppen motion 5, 3 460 m: 1) Anna Aasa, Övertorneå IF, 41.51, 3) Ann-Britt Aasa, Övertorneå IF, 52.53, 4) Johan Tibbelin, OK Renen, 1.17.31.
Öppen motion 7, 2 820 m: 1) Runar Marktin, Vidsels IK, 39.15, 2) Henken Eriksson, I 19 IF, 46.10, 3) Nore Westin, I 19 IF, 46.40, 4) Per-Anders Brännström, Arvidsjaurs OK, 55.03.
Öppen motion 8, 4 440 m: 1) Simon Nordlund, Vittjärvs IK, 45.01, 2) Erik Tuuri, Bergnäsets AIK, 48.16, 3) Robert Svartholm, Gammelstads IF, 49.45, 4) Lars Gren, Jokkmokks SK, 52.03, 5) Anna Andersson, Piteå IF, 1.17.03.
Öppen motion Challenge 5 km, 4 950 m: 1) Linda Lundberg, OK Renen, 55.40.

Mer Bilder Från Fotoklubben Älvsbyn och Krister Palm HÄR !

Om Skribenten
Sterling är fotografen som axlat papparollen i gänget. Trodde att han gått i pension men har insett att han nu har mer att göra än han någonsin haft som grönklädd. Tillsammans med Tony grundare av sidan.