Viktor vann Andörjan

19 FEB 2012
Skrivet av :

Viktor Brännmark Boden SK (tidigare Älvsbyn) vann söndagens Andörjan i en sekundstrid med Karl Edenroth 2:a och Jonnas Pettersson 3:a båda de sistnämnda tävlande för Strömnäs GIF med en marginal inom tre sekunder.

På damsidan blev det Nina Lintzen Årsunda IF som segrade, inte långt bakom herrarna.

Med yttre förhållanden som minusgrader i spåret och plusgrader i luften avgjordes årets Andörjan, Örjan, Lilörjan och Tjejmilen på Kanis genom varvlopp i de olika klasserna.

Segraren Viktor Brännmark Boden SK kammade även hem 10000:- i prispengar och även damsegraren Nina Lintzen kunde ta emot 2000:- i damklassen.

Viktor Brännmark kämpade hårt i en surtseger efter 40 km där han redan vid de båda förvarningarna låg bra till tillsammans med klubbkompisen Jonny Nilima tätt följda av Karl Edenroth och Jonnas Pettersson från Strömsnäs GIF. Det hela slutade med en spurtseger där 1:an till 3:an var inom 3 sekunder.

– Det var tajt och hårt in på mållinjen sa viktor efteråt.

Nina Lintzen tog en fin seger och var endast ett par minnuter efter herrsegrarna. – Det var fina förhållanden och jag fick till åkningen, sa Nina Lintzen efter målgång.

Fler bilder.

Text och Foto: Sterling Nilsson

RESULTATLISTA för Andörjan 2012(K)
2012-02-19

Arrangör: Andörjankommitten
          H 21                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  314  Viktor Brännmark         Bodens SK                1.58:14          0
  2  317  Karl Edenroth              Strömnäs GIF             1.58:16          2
  3  310  Jonas Pettersson          Strömnäs GIF             1.58:17          3
  4  313  Jonny Nilimaa              Bodens SK                1.58:24         10
  5  626  Mikael Stenqvist         Försvarets SK            1.59:48       1:34
  6  315  Anders Strid                 Lucksta IF               1.59:49       1:35
  7  318  Adrian Bergström         Piteå Elit SK            2.00:08       1:54
  8  320  Andreas Almqvist         Ski Team Novus IF        2.00:50       2:36
  9  319  Zackarias Toresson       Ski Team Novus IF        2.03:54       5:40
 10  308  Robert Bergvall          Storfors SK              2.04:53       6:39
 11  316  Martin Norberg           Malmbergets AIF          2.06:30       8:16
 12  304  Fredrik Medelid          Pajala IF                2.07:37       9:23
 13  312  Jonas Nordlander         Bodens SK                2.10:25      12:11
 14  307  Fredrik Mäki               SK Gränsen               2.12:51      14:37
 15  323  Erik Lund                   Telia IF Luleå           2.17:17      19:03
 16  325  Petter Johansson         Esrange FF               2.17:17      19:03
 17  630  Niklas Eriksson          Norsjö Skidor            2.18:29      20:15
 18  328  Samuel Jonsson           Vittangi SK              2.21:42      23:28
 19  309  Anders Bergvall          Storfors SK              2.23:52      25:38
 20  627  Nils Isak Idivuoma       Kiruna Brandförsvar      2.23:59      25:45
 21  322  Erik Lampa               Lapplands Bygg           2.24:58      26:44
 22  306  Björn Norberg            Sunderby SK              2.26:39      28:25
 23  302  Marcus Lenndin           Strömnäs GIF             2.27:29      29:15
 24  625  Marcus Björling          STIL                     2.27:40      29:26
 25  628  Henrik Johansson         Jukkasjärvi IF           2.29:20      31:06
 26  329  Joel Medelid             Pajala IF                2.30:12      31:58
 27  324  Markus Gunillasson       Esrange FF               2.33:11      34:57
 28  303  Björn Evers              AXA Sports Club          2.33:19      35:05
 29  327  Stephan Schnabel         Studentidrott Luleå      2.36:14      38:00
 30  326  Gregory Simmons          Studentidrott Luleå      2.37:14      39:00
 31  629  Jon Renfors              Studentidrott Luleå      2.41:46      43:32
 32  330  Joakim Andersson         Täfteå IK                2.54:51      56:37
 33  305  Tomas Linder             Haparanda SKT            2.57:11      58:57
 34  321  Viktor Johansson         Jukkasjärvi IF           3.01:22    1.03:08

          H 35                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  339  Johan Lintzén            Försvarets SK            2.02:30          0
  2  333  Magnus Lundbäck          Bergnäsets AIK           2.03:02         32
  3  332  Anders Lundbäck          Bergnäsets AIK           2.06:55       4:25
  4  338  Per Markus Knutgård      Haparanda SKT            2.08:25       5:55
  5  337  Robert Boman             Strömnäs GIF             2.13:08      10:38
  6  341  Mattias Hagbo            Sunderby SK              2.18:04      15:34
  7  336  Daniel Brännström        LKAB Fritid Kiruna       2.18:14      15:44
  8  342  Simon Tornberg           Pajala IF                2.19:31      17:01
  9  340  Örjan Kristensen         IL Stormfjell            2.37:37      35:07
 10  344  Kenneth Hagman           Luleå Gjutarens IF       2.43:48      41:18
 11  343  Daniel Cedering          Lahnajärvi SIF           2.45:30      43:00
 12  331  Krister Müller           FK Finn                  3.21:12    1.18:42

          H 40                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  354  Andreas Berglund         Försvarets SK            1.58:15          0
  2  355  Magnus Blomdahl          Skellefteå SK            2.07:09       8:54
  3  363  Mattias Nilsson          Bergnäsets AIK           2.17:18      19:03
  4  351  JanErik Töyrä            Sunderby SK              2.22:06      23:51
  5  360  Thomas Johansson         Unbyns IF                2.24:12      25:57
  6  350  Fredrik Alm              Strömnäs GIF             2.33:52      35:37
  7  361  Patrik Lundberg          Strömnäs GIF             2.39:26      41:11
  8  352  Stefan Lindbäck          NybynsIK                 2.47:53      49:38
  9  362  Roger Ekebjörk           Strömnäs GIF             2.48:46      50:31
 10  358  Tomas Eriksson           Hemmingsmarks IF         2.54:04      55:49
 11  359  Olle Wennskog            Sävast Ski Team          2.55:58      57:43
 12  364  Urban Fägnell            Exait IF                 3.02:05    1.03:50
 13  356  Joakim Wallbing          Piteå IF                 3.02:23    1.04:08
 14  353  Hans Johansson           Kiruna Brandkårs IF      3.17:36    1.19:21

          H 45                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  377  Daniel Fåhraeus          Strömnäs GIF             2.10:56          0
  2  373  Hans Bodin               Sävast Ski Team          2.17:09       6:13
  3  374  Roger Lundkqvist         Råneå SK                 2.17:15       6:19
  4  381  Hans-Erik Pekula         Svensby SK               2.18:10       7:14
  5  375  Rickard Öberg            Hemmingsmarks IF         2.26:19      15:23
  6  371  Tommy Niva               Gällivare SK             2.28:55      17:59
  7  378  Gunnar Englund           Luleå Gjutarens IF       2.30:16      19:20
  8  379  Morten Hammer            IL Stormfjell            2.37:40      26:44
  9  382  Hans Burman              AXA Sports Club          2.54:32      43:36
 10  380  Bengt Siikavaara         LKAB Fritid Kiruna       3.31:58    1.21:02

          H 50                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  388  Vesa Järvinen            Haparanda SKT            2.13:29          0
  2  395  Hans Bäckström           Bergnäsets AIK           2.14:00         31
  3  391  Tore Orädd               Vidsels IK               2.22:36       9:07
  4  389  Per Lenndin              Strömnäs GIF             2.27:30      14:01
  5  390  Anders Lindsund          LKAB Fritid Kiruna       2.44:29      31:00
  6  392  Bo Nilsson               Älvsby IF SK             2.52:27      38:58
  7  393  Martti Jokelainen        Bodens SK                2.59:36      46:07

          H 55                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  406  Rune Karlsen             Stormfjell I.L           2.25:49          0
  2  410  Sture Olsson             I 19 IF                       2 26:32         43
  3  408  Gert Andersson           Älvsby IF SK         2.35:10       9:21
  4  409  Jan Boman                Luleå AK                 2.40:57      15:08
  5  411  Ingemar Kalla                                            2.46:25      20:36
  6  413  Stefan Rönnbäck          OK Renen             2.50:52      25:03
  7  407  Håkan Andersson          Molidens IK        2.54:58      29:09
  8  415  Peter Johansson          Lahnajärvi SIF       3.09:38      43:49
  9  412  Dick Olovsson            AXA Sports Club    3.29:32    1.03:43
 10  414  Anders Nystedt           Avans SK                3.44:55    1.19:06

          H 60                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  427  Bo Nyström               Älvsby IF SK             2.32:28          0
  2  429  Nils Henrik Allas        Jukkasjärvi IF           2.43:04      10:36
  3  426  Börje Andersson          Vidsels IK               2.59:22      26:54
  4  428  Tommy Henriksson         Råneå SK                 3.05:55      33:27
  5  425  Rolf Gunnelbrand         Jukkasjärvi IF           3.35:31    1.03:03

          H 65                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  433  Conny Lagerskog          IFK Arvidsjaur skid.     2.21:42          0
  2  434  Matts Engvall            Bodens SK                2.42:39      20:57
  3  432  Eric Danielsson          Öjeby IF                 2.45:40      23:58

          H 70                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  439  Per-Oja Majanen          OK Vargen                2.45:37          0

          D 21                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  456  Nina Lintzen             Årsunda IF               2.01:59          0
  2  457  Emma Sjölander           Piteå Elit SK            2.10:28       8:29
  3  454  Ida Lindberg             Sorsele SK               2.40:45      38:46
  4  453  Cornelia Henriksson      Morjärvs SK              2.51:55      49:56
  5  455  Elin Nilsson             Älvsby IF SK             2.52:36      50:37
  6  458  Johanna Nilsson          Överkalix IF             2.53:32      51:33

          D 35                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  469  Frida Lind-Oja           Jukkasjärvi IF           2.34:27          0

          D 45                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  479  Monica ÄijäLenndin       Strömnäs GIF             2.53:53          0
  2  482  Lisbeth Movik            IL Stormfjell            2.55:57       2:04
  3  480  Jeanette Nilsson         Sävast Ski Team          3.03:20       9:27
  4  481  Martina Björk            Älvsby IF SK             3.10:56      17:03

          D 50                     Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  492  Nina Olovsson            AXA Sports Club          2.51:43          0

          Motion                   Banlängd 40 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  530  Henric Öberg             Strömnäs GIF             2.19:15          0
  2  540  Mattias Lundborg         Luleå Gjutarens IF       2.19:24          9
  3  550  Johan Granberg           IFK Arvidsjaur skid      2.27:40       8:25
  4  554  Joakim Matti             Soppero SF               2.28:30       9:15
  5  559  Peter Liikamaa           OK Renen                 2.32:30      13:15
  6  543  Michael Lundgren         Storfors SK              2.34:17      15:02
  7  541  Ulf Nilsson              Älvsby IF SK             2.36:54      17:39
  8  502  Per Pemberton            Gällivare Sk Alpina      2.37:49      18:34
  9  534  Niilas Blind             Gällivare SK             2.38:37      19:22
 10  562  Anders Moritz            Nattavaaraby SK          2.39:55      20:40
 11  505  Richard Nordström        Norrfjärdens IF          2.40:22      21:07
 12  531  Johan Eriksson           Vattenfall IF            2.41:14      21:59
 13  547  Lars Oscarsson           Hortlax SK               2.42:26      23:11
 14  555  Fredrik Mark             Strömnäs GIF             2.42:30      23:15
 15  528  Andreas Engvall          Bodens SK                2.42:34      23:19
 16  549  Hans Hjelte              Kalix SK                 2.44:18      25:03
 17  539  Dick Vallon              Svensby SK               2.51:26      32:11
 18  537  Stig Lundgren            Hortlax SK               2.51:42      32:27
 19  533  Kjell Mörtberg           OK Renen                 2.52:12      32:57
 20  511  Peter Tall               AXA Sports Club          2.53:01      33:46
 21  551  Daniel Berglund          Luleå Gjutarens IF       2.53:17      34:02
 22  560  Joakim Stenvall          NCC                      2.54:57      35:42
 23  538  Ingegerd Aho             Luleå                    2.55:30      36:15
 24  553  Jonas Blomqvist          Bodens SK                2.56:49      37:34
 25  512  Jon Alkskog              AXA Sports Club          2.56:54      37:39
 26  558  Erik Vallin              Vittjärvs IK             2.57:16      38:01
 27  561  Sofia Lindgren           Jämtlandspolisen         2.57:32      38:17
 28  516  Wolfgang Mehl            Jokkmokks SK             2.57:58      38:43
 29  563  Klara Blommegård         STIL                     3.00:15      41:00
 30  523  Erik Berg                Hortlax SK               3.01:17      42:02
 31  552  Arne Gylling             Luleå Gjutarens IF       3.01:41      42:26
 32  557  Jonas Murén              Avans SK                 3.01:44      42:29
 33  542  Jan Renberg              Hortlax SK               3.04:45      45:30
 34  517  Thorbjörn Hansén         Mefos IK                 3.06:24      47:09
 35  565  Niklas Grip              OK Renen                 3.08:07      48:52
 36  564  Timmy Kristoffersson     Sunderby SK              3.08:12      48:57
 37  532  Tobias Nyström           Strömnäs GIF             3.08:21      49:06
 38  545  Rune Nilsson             OK Vargen                3.08:32      49:17
 39  522  Joakim Sörensen          LKAB Fritid              3.09:11      49:56
 40  520  Torbjörn Lundberg        Piteå IF                 3.10:23      51:08
 41  544  Daniel Lundgren          Storfors SK              3.12:50      53:35
 42  556  Peter Komonen            LKAB Fritid              3.12:51      53:36
 43  546  Anders Lundgren          Öjeby IF                 3.13:20      54:05
 44  509  Björn Lundsten           Sävast Ski Team          3.13:49      54:34
 45  529  Stefan Magnusson         Norrfjärdens IF          3.16:43      57:28
 46  521  Stefan Lundberg          Piteå IF                 3.17:20      58:05
 47  513  Göran Suneson            Skanska                  3.17:28      58:13
 48  526  Jon Håkansson            Jokkmokks SK             3.17:51      58:36
 49  501  Tommy Bergström          Bodens SK                3.18:18      59:03
 50  510  Lena Lundsten            Sävast Ski Team          3.18:19      59:04
 51  536  Liselott Mattsson        Aapua IF                 3.19:31    1.00:16
     535  Marita Nykäinen          Pajala IF                3.19:31    1.00:16
 53  525  Marko Luukinen           Jokkmokks SK             3.22:14    1.02:59
 54  548  Magnus Persson           Älvsby IF SK             3.22:31    1.03:16
 55  524  Samuel Wikström          Jokkmokks SK             3.27:55    1.08:40
 56  508  Jörgen Öhman             AXA Sports Club          3.28:22    1.09:07
 57  519  Irene Danielsson         Piteå IF                 3.37:23    1.18:08
 58  504  Mattias Larsson          Klubblös                 4.45:01    2.25:46
     503  Lars Öhgren              Klubblös                 4.45:01    2.25:46

                  Sammanslagen lista  Andörjan 2012(K)  2012-02-19

        1   314  Viktor Brännmark        Bodens SK              1.58:14         0
        2   354  Andreas Berglund        Försvarets SK          1.58:15         1
        3   317  Karl Edenroth           Strömnäs GIF           1.58:16         2
        4   310  Jonas Pettersson        Strömnäs GIF           1.58:17         3
        5   313  Jonny Nilimaa           Bodens SK              1.58:24        10
        6   626  Mikael Stenqvist        Försvarets SK          1.59:48      1:34
        7   315  Anders Strid            Lucksta IF             1.59:49      1:35
        8   318  Adrian Bergström        Piteå Elit SK          2.00:08      1:54
        9   320  Andreas Almqvist        Ski Team Novus IF      2.00:50      2:36
       10   456  Nina Lintzen            Årsunda IF             2.01:59      3:45
       11   339  Johan Lintzén           Försvarets SK          2.02:30      4:16
       12   333  Magnus Lundbäck         Bergnäsets AIK         2.03:02      4:48
       13   319  Zackarias Toresson      Ski Team Novus IF      2.03:54      5:40
       14   308  Robert Bergvall         Storfors SK            2.04:53      6:39
       15   316  Martin Norberg          Malmbergets AIF        2.06:30      8:16
       16   332  Anders Lundbäck         Bergnäsets AIK         2.06:55      8:41
       17   355  Magnus Blomdahl         Skellefteå SK          2.07:09      8:55
       18   304  Fredrik Medelid         Pajala IF              2.07:37      9:23
       19   338  Per Markus Knutgård     Haparanda SKT          2.08:25     10:11
       20   312  Jonas Nordlander        Bodens SK              2.10:25     12:11
       21   457  Emma Sjölander          Piteå Elit SK          2.10:28     12:14
       22   377  Daniel Fåhraeus         Strömnäs GIF           2.10:56     12:42
       23   307  Fredrik Mäki            SK Gränsen             2.12:51     14:37
       24   337  Robert Boman            Strömnäs GIF           2.13:08     14:54
       25   388  Vesa Järvinen           Haparanda SKT          2.13:29     15:15
       26   395  Hans Bäckström          Bergnäsets AIK         2.14:00     15:46
       27   373  Hans Bodin              Sävast Ski Team        2.17:09     18:55
       28   374  Roger Lundkqvist        Råneå SK               2.17:15     19:01
       29   323  Erik Lund               Telia IF Luleå         2.17:17     19:03
            325  Petter Johansson        Esrange FF             2.17:17     19:03
       31   363  Mattias Nilsson         Bergnäsets AIK         2.17:18     19:04
       32   341  Mattias Hagbo           Sunderby SK            2.18:04     19:50
       33   381  Hans-Erik Pekula        Svensby SK             2.18:10     19:56
       34   336  Daniel Brännström       LKAB Fritid Kiruna     2.18:14     20:00
       35   630  Niklas Eriksson         Norsjö Skidor          2.18:29     20:15
       36   530  Henric Öberg            Strömnäs GIF           2.19:15     21:01
       37   540  Mattias Lundborg        Luleå Gjutarens IF     2.19:24     21:10
       38   342  Simon Tornberg          Pajala IF              2.19:31     21:17
       39   328  Samuel Jonsson          Vittangi SK            2.21:42     23:28
            433  Conny Lagerskog         IFK Arvidsjaur skid.   2.21:42     23:28
       41   351  JanErik Töyrä           Sunderby SK            2.22:06     23:52
       42   391  Tore Orädd              Vidsels IK             2.22:36     24:22
       43   309  Anders Bergvall         Storfors SK            2.23:52     25:38
       44   627  Nils Isak Idivuoma      Kiruna Brandförsvar    2.23:59     25:45
       45   360  Thomas Johansson        Unbyns IF              2.24:12     25:58
       46   322  Erik Lampa              Lapplands Bygg         2.24:58     26:44
       47   406  Rune Karlsen            Stormfjell I.L         2.25:49     27:35
       48   375  Rickard Öberg           Hemmingsmarks IF       2.26:19     28:05
       49   410  Sture Olsson            I 19 IF                2.26:32     28:18
       50   306  Björn Norberg           Sunderby SK            2.26:39     28:25
       51   302  Marcus Lenndin          Strömnäs GIF           2.27:29     29:15
       52   389  Per Lenndin             Strömnäs GIF           2.27:30     29:16
       53   550  Johan Granberg          IFK Arvidsjaur skid    2.27:40     29:26
            625  Marcus Björling         STIL                   2.27:40     29:26
       55   554  Joakim Matti            Soppero SF             2.28:30     30:16
       56   371  Tommy Niva              Gällivare SK           2.28:55     30:41
       57   628  Henrik Johansson        Jukkasjärvi IF         2.29:20     31:06
       58   329  Joel Medelid            Pajala IF              2.30:12     31:58
       59   378  Gunnar Englund          Luleå Gjutarens IF     2.30:16     32:02
       60   427  Bo Nyström              Älvsby IF SK           2.32:28     34:14
       61   559  Peter Liikamaa          OK Renen               2.32:30     34:16
       62   324  Markus Gunillasson      Esrange FF             2.33:11     34:57
       63   303  Björn Evers             AXA Sports Club        2.33:19     35:05
       64   350  Fredrik Alm             Strömnäs GIF           2.33:52     35:38
       65   543  Michael Lundgren        Storfors SK            2.34:17     36:03
       66   469  Frida Lind-Oja          Jukkasjärvi IF         2.34:27     36:13
       67   408  Gert Andersson          Älvsby IF SK           2.35:10     36:56
       68   327  Stephan Schnabel        Studentidrott Luleå    2.36:14     38:00
       69   541  Ulf Nilsson             Älvsby IF SK           2.36:54     38:40
       70   326  Gregory Simmons         Studentidrott Luleå    2.37:14     39:00
       71   340  Örjan Kristensen        IL Stormfjell          2.37:37     39:23
       72   379  Morten Hammer           IL Stormfjell          2.37:40     39:26
       73   502  Per Pemberton           Gällivare Sk Alpina    2.37:49     39:35
       74   534  Niilas Blind            Gällivare SK           2.38:37     40:23
       75   361  Patrik Lundberg         Strömnäs GIF           2.39:26     41:12
       76   562  Anders Moritz           Nattavaaraby SK        2.39:55     41:41
       77   505  Richard Nordström       Norrfjärdens IF        2.40:22     42:08
       78   454  Ida Lindberg            Sorsele SK             2.40:45     42:31
       79   409  Jan Boman               Luleå AK               2.40:57     42:43
       80   531  Johan Eriksson          Vattenfall IF          2.41:14     43:00
       81   629  Jon Renfors             Studentidrott Luleå    2.41:46     43:32
       82   547  Lars Oscarsson          Hortlax SK             2.42:26     44:12
       83   555  Fredrik Mark            Strömnäs GIF           2.42:30     44:16
       84   528  Andreas Engvall         Bodens SK              2.42:34     44:20
       85   434  Matts Engvall           Bodens SK              2.42:39     44:25
       86   429  Nils Henrik Allas       Jukkasjärvi IF         2.43:04     44:50
       87   344  Kenneth Hagman          Luleå Gjutarens IF     2.43:48     45:34
       88   549  Hans Hjelte             Kalix SK               2.44:18     46:04
       89   390  Anders Lindsund         LKAB Fritid Kiruna     2.44:29     46:15
       90   343  Daniel Cedering         Lahnajärvi SIF         2.45:30     47:16
       91   439  Per-Oja Majanen         OK Vargen              2.45:37     47:23
       92   432  Eric Danielsson         Öjeby IF               2.45:40     47:26
       93   411  Ingemar Kalla                                  2.46:25     48:11
       94   352  Stefan Lindbäck         NybynsIK               2.47:53     49:39
       95   362  Roger Ekebjörk          Strömnäs GIF           2.48:46     50:32
       96   413  Stefan Rönnbäck         OK Renen               2.50:52     52:38
       97   539  Dick Vallon             Svensby SK             2.51:26     53:12
       98   537  Stig Lundgren           Hortlax SK             2.51:42     53:28
       99   492  Nina Olovsson           AXA Sports Club        2.51:43     53:29
      100   453  Cornelia Henriksson     Morjärvs SK            2.51:55     53:41
      101   533  Kjell Mörtberg          OK Renen               2.52:12     53:58
      102   392  Bo Nilsson              Älvsby IF SK           2.52:27     54:13
      103   455  Elin Nilsson            Älvsby IF SK           2.52:36     54:22
      104   511  Peter Tall              AXA Sports Club        2.53:01     54:47
      105   551  Daniel Berglund         Luleå Gjutarens IF     2.53:17     55:03
      106   458  Johanna Nilsson         Överkalix IF           2.53:32     55:18
      107   479  Monica ÄijäLenndin      Strömnäs GIF           2.53:53     55:39
      108   358  Tomas Eriksson          Hemmingsmarks IF       2.54:04     55:50
      109   382  Hans Burman             AXA Sports Club        2.54:32     56:18
      110   330  Joakim Andersson        Täfteå IK              2.54:51     56:37
      111   560  Joakim Stenvall         NCC                    2.54:57     56:43
      112   407  Håkan Andersson         Molidens IK            2.54:58     56:44
      113   538  Ingegerd Aho            Luleå                  2.55:30     57:16
      114   482  Lisbeth Movik           IL Stormfjell          2.55:57     57:43
      115   359  Olle Wennskog           Sävast Ski Team        2.55:58     57:44
      116   553  Jonas Blomqvist         Bodens SK              2.56:49     58:35
      117   512  Jon Alkskog             AXA Sports Club        2.56:54     58:40
      118   305  Tomas Linder            Haparanda SKT          2.57:11     58:57
      119   558  Erik Vallin             Vittjärvs IK           2.57:16     59:02
      120   561  Sofia Lindgren          Jämtlandspolisen       2.57:32     59:18
      121   516  Wolfgang Mehl           Jokkmokks SK           2.57:58     59:44
      122   426  Börje Andersson         Vidsels IK             2.59:22   1.01:08
      123   393  Martti Jokelainen       Bodens SK              2.59:36   1.01:22
      124   563  Klara Blommegård        STIL                   3.00:15   1.02:01
      125   523  Erik Berg               Hortlax SK             3.01:17   1.03:03
      126   321  Viktor Johansson        Jukkasjärvi IF         3.01:22   1.03:08
      127   552  Arne Gylling            Luleå Gjutarens IF     3.01:41   1.03:27
      128   557  Jonas Murén             Avans SK               3.01:44   1.03:30
      129   364  Urban Fägnell           Exait IF               3.02:05   1.03:51
      130   356  Joakim Wallbing         Piteå IF               3.02:23   1.04:09
      131   480  Jeanette Nilsson        Sävast Ski Team        3.03:20   1.05:06
      132   542  Jan Renberg             Hortlax SK             3.04:45   1.06:31
      133   428  Tommy Henriksson        Råneå SK               3.05:55   1.07:41
      134   517  Thorbjörn Hansén        Mefos IK               3.06:24   1.08:10
      135   565  Niklas Grip             OK Renen               3.08:07   1.09:53
      136   564  Timmy Kristoffersson    Sunderby SK            3.08:12   1.09:58
      137   532  Tobias Nyström          Strömnäs GIF           3.08:21   1.10:07
      138   545  Rune Nilsson            OK Vargen              3.08:32   1.10:18
      139   522  Joakim Sörensen         LKAB Fritid            3.09:11   1.10:57
      140   415  Peter Johansson         Lahnajärvi SIF         3.09:38   1.11:24
      141   520  Torbjörn Lundberg       Piteå IF               3.10:23   1.12:09
      142   481  Martina Björk           Älvsby IF SK           3.10:56   1.12:42
      143   544  Daniel Lundgren         Storfors SK            3.12:50   1.14:36
      144   556  Peter Komonen           LKAB Fritid            3.12:51   1.14:37
      145   546  Anders Lundgren         Öjeby IF               3.13:20   1.15:06
      146   509  Björn Lundsten          Sävast Ski Team        3.13:49   1.15:35
      147   529  Stefan Magnusson        Norrfjärdens IF        3.16:43   1.18:29
      148   521  Stefan Lundberg         Piteå IF               3.17:20   1.19:06
      149   513  Göran Suneson           Skanska                3.17:28   1.19:14
      150   353  Hans Johansson          Kiruna Brandkårs IF    3.17:36   1.19:22
      151   526  Jon Håkansson           Jokkmokks SK           3.17:51   1.19:37
      152   501  Tommy Bergström         Bodens SK              3.18:18   1.20:04
      153   510  Lena Lundsten           Sävast Ski Team        3.18:19   1.20:05
      154   535  Marita Nykäinen         Pajala IF              3.19:31   1.21:17
            536  Liselott Mattsson       Aapua IF               3.19:31   1.21:17
      156   331  Krister Müller          FK Finn                3.21:12   1.22:58
      157   525  Marko Luukinen          Jokkmokks SK           3.22:14   1.24:00
      158   548  Magnus Persson          Älvsby IF SK           3.22:31   1.24:17
      159   524  Samuel Wikström         Jokkmokks SK           3.27:55   1.29:41
      160   508  Jörgen Öhman            AXA Sports Club        3.28:22   1.30:08
      161   412  Dick Olovsson           AXA Sports Club        3.29:32   1.31:18
      162   380  Bengt Siikavaara        LKAB Fritid Kiruna     3.31:58   1.33:44
      163   425  Rolf Gunnelbrand        Jukkasjärvi IF         3.35:31   1.37:17
      164   519  Irene Danielsson        Piteå IF               3.37:23   1.39:09
      165   414  Anders Nystedt          Avans SK               3.44:55   1.46:41
      166   503  Lars Öhgren             Klubblös               4.45:01   2.46:47
            504  Mattias Larsson         Klubblös               4.45:01   2.46:47

——————————————————————————-

          Tjejmilen                Banlängd 10 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  111  Caroline Lundgren        Strömnäs GIF               34:27          0
  2  105  Emma Pakkala             Sävast Ski Team            38:02       3:35
  3  118  Lovisa Fåhraeus          Strömnäs GIF               40:43       6:16
  4  103  Camilla Wallin           Älvsby IF SK               41:57       7:30
  5  120  Ebba Stenman             Älvsby IF SK               42:07       7:40
  6  108  Ida Nordlund             Strömnäs GIF               42:24       7:57
  7  115  Ellen Holmgren           Strömnäs GIF               42:46       8:19
  8  119  Ann-Sofi Holmgren        Strömnäs GIF               42:50       8:23
  9  113  Olivia Alm               Strömnäs GIF               43:08       8:41
 10  106  Kajsa Kärrman            Norrfjärdens IF            45:13      10:46
 11  107  Elin Nordlund            Strömnäs GIF               47:37      13:10
 12  112  Sandra Johansson         Strömnäs GIF               50:06      15:39
 13  104  Marie Alm                Strömnäs GIF               53:22      18:55
 14  102  Elisabet Eriksson        Klubblös                   56:11      21:44

          Lillörjan 10             Banlängd 10 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  161  Niklas Stenman           Älvsby IF SK               35:39          0
  2  155  Dennis Viklund           Hemmingsmarks IF           36:11         32
  3  156  Bo Kärrman               Norrfjärdens IF            39:02       3:23
  4  151  Erik Tuuri               Älvsby IF SK               39:31       3:52
  5  152  Magnus Granberg          Strömnäs GIF               40:14       4:35
     159  Martin Granberg          Strömnäs GIF               40:14       4:35
  7  153  Samuel Andersson         Vidsels IK                 42:46       7:07
  8  157  Albin Norén              Norrfjärdens IF            43:08       7:29
  9  162  Aron Pettersson          Älvsby IF SK               43:09       7:30
 10  160  Ulf Nordlund             Strömnäs GIF               47:38      11:59
 11  158  Hans Johansson           Strömnäs GIF               50:09      14:30

          Örjan Damer              Banlängd 20 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  205  Elin Vedin               Selångers SOK            1.14:54          0
  2  204  Anna Norén               Norrfjärdens IF          1.20:18       5:24
  3  201  Anna Thurfjell           Luleå                    1.32:20      17:26
  4  206  Berit Lundbgren          Hortlax SK               1.34:58      20:04
  5  202  Lena Andersson           Älvsby IF SK             1.46:13      31:19

          Örjan Herrar             Banlängd 20 km
Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
——————————————————————————
  1  230  Erik Axelsson            Strömnäs GIF             1.01:37          0
  2  231  Linus Karlsson           Älvsby IF SK             1.01:58         21
  3  228  Alexander Sundström      Strömnäs GIF             1.12:42      11:05
  4  226  Kurt Norén               Norrfjärdens IF          1.15:02      13:25
  5  221  Kent Andersson           Luleå Isbrytarna         1.25:48      24:11
  6  224  Ulf Nilsson              Jokkmokks SK             1.28:21      26:44
  7  232  Jan Selberg              Råneå SK                 1.30:08      28:31
  8  223  Eric Lundgren                                     1.30:21      28:44
  9  222  Peter Lundgren           Matadorerna CF           1.45:09      43:32

Om Skribenten
Frida är en inspirerad tvåbarnsförälder som kan liknas vid en schweisisk armékniv; multifunktionell till max. Förutom idéer producerar hon annonser och artiklar. Brinner för (och med) byaanda och drömmer om världsfred.