Kallt Kanisspel genomfört

15 JAN 2012
Skrivet av :
Johannes Hortlund 1:a i H16 vid Kanisspelen.

Termometern visade -19 grader på Söndagsmorgonen strax efter 07 vid starten av Kanisspelen. Starten flyttades fram en timme till klockan 12 och då var det bara -14,6.

191 Linus Karlsson

– Oftast är det på gränsen när det handlar om skidor i Älvsbyn, sa Östen Nilsson luttrad av kung Bore.

191 Linus Karlsson

När så väl tävlingarna startade så var det inte många som klagade över kylan utan genomförde sina lopp på 1,5 km – 10 km i klasserna Herrar/Damer Fristil 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17-18, 19-20 och H21.

191 Linus Karlsson

För Älvsby IF SK del så blev det en första plats för Linus Karlsson i H17-18 med tiden 30.02.

182 Johannes Hortlund

I klass H16 tog Johannes Hortlund 1:a platsen med 14.57 och Niklas Stenman säkrade en 8 plats med tiden 18.19.

148 Nelly Enmark

I D15 tog Nelly Enmark en 5:e plats med tiden 25.11.
– Nog känns det här bra, sa Nelly Enmark.

133 Ebba Stenman 

I D14 kom Ebba Stenman på 9:e plats med tiden 9.44.
– Det känns bra. Man känner sig lite kall om fingrarna, sa Ebba Stenman.

90 Aron Pettersson

I H12 tog Aron Pettersson en 4:e plats med tiden 9.25.
– Jag tycker att det gick ganska bra idag, sa Aron Pettersson.

57 Nelly Stenman

52 Agnes Karlsson

I D11 kom Nelly Stenman på 7:e plats med tiden 11.07 följd på 10:e plats av Agnes Karlsson med tiden 12.25.
– Det känns kul, trots kylan sa Agnes Karlsson.

35 Linnea Nilsson

I D 10 säkrade Linnea Nilsson en 9:e plats på tiden 10.16
– Det är ganska kul, fast man fryser lite grann, sa Linnea Nilsson efter Loppet.

Samt i D9 gick Edit Karlsson in på en 5:e plats med tiden 8.59.

Även Jonas Hortlund ansvarig för Kanisspelen tävlingarna tyckte att det gått bra – Vi hade lite problem med vädret, men alla var jättenöjda med tävlingar och banan, sa han efter avslutad dag.

Text: Sterling och Robin Nilsson
Foto: Sterling Nilsson

Bilder

—————-
RESULTATLISTA för Kanisspelen 2012-01-15

Arrangör: Älvsby IF Skidor


D 9 (F) Banlängd 1.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 19 Wilma Riekkola Sävast Ski Team IF 7:35 0
2 17 Saga Nelson Bodens SK 8:01 26
3 20 Linnea Antonsen Sävast Ski Team IF 8:41 1:06
4 18 Tyra Johansson Bodens SK 8:58 1:23
5 16 Edit Karlsson Älvsby IF 8:59 1:24
6 21 Johanna Häggström Hemmingsmarks IF 10:25 2:50


H 9 (F) Banlängd 1.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 25 André Uusitalo Sävast Ski Team IF 7:41 0
2 27 Victor Berglund Bodens SK 7:42 1


D 10 (F) Banlängd 1.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 30 Lisa Ingesson Strömnäs GIF 6:51 0
2 36 Elsa Holmbom Sävast Ski Team IF 6:54 3
3 34 Emma Lindqvist Bodens SK 7:18 27
4 33 Hanna Kilpala Sunderby SK 7:33 42
5 31 Frida Ingesson Strömnäs GIF 7:39 48
6 39 Cornelia Nilsson Hemmingsmarks IF 7:53 1:02
7 37 Sanna Wallon Norrfjärdens IF 8:33 1:42
8 32 Sanna Nordholme Norrfjärdens IF 8:35 1:44
9 35 Linnea Nilsson Älvsby IF SK 10:16 3:25


H 10 (F) Banlängd 1.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 44 Tobias Snell Luleå Gjutarens IF 5:28 0
2 45 Isak Johansson Bodens SK 6:17 49
3 47 Pontus Lundholm Strömnäs GIF 6:42 1:14
4 42 Ludvig Fredriksson Strömnäs GIF 7:05 1:37
5 48 Kalle Brännström Sunderby SK 7:16 1:48


D 11 (F) Banlängd 2.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 53 Rebecca Franzén Sävast Ski Team IF 9:08 0
2 60 Sofia Westerlund Hemmingsmarks IF 9:42 34
3 55 Alma Nelson Bodens SK 9:46 38
4 54 Lilly Johansson Norrfjärdens IF 10:12 1:04
5 51 Selma Isaksson-Knutsson Sävast Ski Team 10:14 1:06
6 58 Agnes Uusitalo Sävast Ski Team IF 10:27 1:19
7 57 Nelly Stenman Älvsby IF SK 11:07 1:59
8 50 Wilma Brenna Sävast Ski Team 11:08 2:00
9 59 Iza Bergvall Hemmingsmarks IF 11:14 2:06
10 52 Agnes Karlsson Älvsby IF 12:25 3:17


H 11 (F) Banlängd 2.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 66 Ruben Andersson Strömnäs GIF 9:06 0
2 64 Elias Berglund Hemmingsmarks IF 10:13 1:07
3 67 Arvid Häggström Hemmingsmarks IF 11:55 2:49


D 12 (F) Banlängd 2.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 77 Amanda Lundberg Jukkasjärvi IF 8:42 0
2 75 Ellinor Jakobsson Gällivare SK 8:45 3
3 80 Svea Holmbom Sävast Ski Team IF 9:01 19
4 74 Hilma Törngren Sävast Ski Team IF 9:13 31
5 85 Emilia Riekkola Sävast Ski Team IF 9:41 59
6 78 Olivia Alm Strömnäs GIF 9:46 1:04
7 81 Julia Brännström Sunderby SK 10:12 1:30
8 86 Josefine Matti Bodens SK 10:38 1:56
9 79 Wilma Kilpala Sunderby SK 10:54 2:12


H 12 (F) Banlängd 2.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 97 Joel Björkman Kalix SK 8:12 0
2 92 Filip Öberg Kalix SK 8:19 7
3 96 Albin Norén Norrfjärdens IF 8:33 21
4 90 Aron Pettersson Älvsby IF SK 9:25 1:13
5 91 Elias Antonsson Sävast Ski Team IF 9:26 1:14
6 93 Eric Granström Strömnäs GIF 9:32 1:20


D 13 (F) Banlängd 2.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 110 Alva Mikko IFK Kiruna 7:41 0
2 111 Amanda Lundström Bodens SK 8:08 27
3 107 Johanna Gustafsson Hemmingsmarks IF 8:16 35
4 109 Lovisa Fåhraeus Strömnäs GIF 8:21 40
5 105 Elin Edenhagen Bodens SK 8:40 59
108 Elvira Öberg Hemmingsmarks IF 8:40 59
7 103 Ellen Holmgren Strömnäs GIF 8:44 1:03
8 113 Sofia Westin Sävast Ski Team IF 8:55 1:14
9 104 Sofia Pajala Strömnäs GIF 9:09 1:28
10 112 Kristin Uusitalo Sävast Ski Team IF 9:18 1:37


H 13 (F) Banlängd 2.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 120 Anton Laine Kalix SK 7:50 0
2 117 Ludvig Jakobsson Bodens SK 8:31 41
3 118 Harald Larsson Luleå Gjutarens IF 10:23 2:33


D 14 (F) Banlängd 2.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 127 Ida Gustafsson IFK Arvidsjaur Skid. 7:47 0
2 125 Linnea Fjällborg Jukkasjärvi IF 7:59 12
3 132 Maria Olofsson Kalix SK 8:04 17
4 124 Cornelia Norberg Luleå Gjutarens IF 8:26 39
5 126 Louise Roslin Storfors SK 8:31 44
6 128 Elin Lundgren Sävast Ski Team IF 8:38 51
7 130 Wilma Fjordell Jukkasjärvi IF 9:13 1:26
8 129 Elina Ahlström Sävast Ski Team IF 9:40 1:53
9 133 Ebba Stenman Älvsby IF SK 9:44 1:57


H 14 (F) Banlängd 2.5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 137 Joel Åström Bodens SK 6:53 0
2 140 Simon Stenberg Kalix SK 7:23 30
3 138 Albin Larsson Brändöns IF 7:39 46
4 142 Jesper Matti Bodens SK 7:56 1:03
5 139 Jakob Roberts Sävast Ski Team IF 7:58 1:05
6 141 David Öberg Hemmingsmarks IF 8:41 1:48


D 15 (F) Banlängd 5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 150 Ottilia Niemi IFK Kiruna 17:32 0
2 152 Johanna Engström Sunderby SK 18:06 34
3 147 Matilda Jönsson Sävast Ski Team IF 19:46 2:14
4 151 Jenny Björnfot Sunderby SK 20:25 2:53
5 148 Nelly Enmark Älvsby IF SK 25:11 7:39


H 15 (F) Banlängd 5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 157 Elias Andersson Sunderby SK 16:40 0
2 161 Kevin Roberts Sävast Ski Team IF 16:49 9
3 156 Jakob Fridesjö Rutviks SK 17:12 32


D 16 (F) Banlängd 5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 169 Jenny Larsson Luleå Gjutarens IF 17:12 0
2 167 Vilma Funck IFK Kiruna 17:27 15
3 166 Vendela Henriksson Luleå Gjutarens IF 18:00 48
4 170 Moa Martinsson Gällivare SK 18:51 1:39
5 163 Astrid Lindmark IFK Kiruna 18:54 1:42
6 168 Jenny Nordlund Hemmingsmarks IF 20:41 3:29
7 165 Josefin Burlin Sävast Ski Team IF 23:21 6:09
8 164 Amanda Burman Sävast Ski Team 23:45 6:33


H 16 (F) Banlängd 5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 182 Johannes Hortlund Älvsby IF SK 14:57 0
2 174 Emil Edman Luleå Gjutarens IF 15:14 17
3 181 Jesper Pettersson Strömnäs GIF 15:36 39
4 177 Erik Edman Luleå Gjutarens IF 15:55 58
5 175 Oscar Westin Sävast Ski Team IF 16:23 1:26
6 179 Johan Ahlström Sävast Ski Team IF 16:45 1:48
7 178 Dennis Viklund Hemmingsmarks IF 16:50 1:53
8 176 Niklas Stenman Älvsby IF SK 18:19 3:22


D 17-18 (F) Banlängd 5 km

Plac Nr Namn Förening/Land Sluttid Diff
------------------------------------------------------------------------------
1 186 Elin Edman Luleå Gjutarens IF 18:11 0
2 187 Emma Pakkala Sävast Ski Team IF 18:58 47
3 185 Viktoria Eriksson Norrfjärdens IF 19:12 1:01


H 17-18 (F) Banlängd 10 km

Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff
----------------------------------------------------------------------------------------
1 191 Linus Karlsson Älvsby IF SK 14:48 30:02 0
2 190 Albert Askemgren I 19 IF 16:16 32:35 2:33
3 193 Anton Andersson Sunderby SK 18:27 37:24 7:22


D 19-20 (F) Banlängd 10 km

Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff
----------------------------------------------------------------------------------------
1 197 Pernilla Larsson Luleå Gjutarens IF 18:31 37:18 0
2 198 Josefin Spett Luleå Gjutarens IF 18:39 38:23 1:05


H 19-20 (F) Banlängd 10 km

Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff
----------------------------------------------------------------------------------------
1 201 Anton Olofsson Malmbergets AIF 16:28 33:44 0


H 21 (F) Banlängd 10 km

Plac Nr Namn Förening/Land v 1 Sluttid Diff
----------------------------------------------------------------------------------------
1 203 Pontus Olsson Bodens SK 13:14 26:45 0
2 199 Erik Oscarsson Sorsele SK 14:12 28:24 1:39
3 209 Peter Johansson Luleå Gjutarens IF 14:50 29:37 2:52
4 205 Jonas Nordlander Bodens SK 14:55 30:24 3:39
5 208 Mikael Stenqvist Försvarets SK 15:07 30:34 3:49
6 207 Fredrik Malmström Sävast Ski Team IF 15:28 30:46 4:01
7 206 Hans Turtola Överkalix IF 15:04 30:51 4:06
8 202 Peter Lundbäck Bodens SK 16:19 34:11 7:26
9 210 Tobias Johansson Luleå Gjutarens IF 17:12 34:40 7:55




Om Skribenten
Frida är en inspirerad tvåbarnsförälder som kan liknas vid en schweisisk armékniv; multifunktionell till max. Förutom idéer producerar hon annonser och artiklar. Brinner för (och med) byaanda och drömmer om världsfred.