Kylig Andörjan

20 FEB 2011
Skrivet av :
Andörjan kördes på söndagen för 45 gången sedan starten 1964. På gränsen till att i år också ställas in p.g.a kyla. På morgonen låg kvicksilvret kring -20 grader och vid Andörjans start kl 11 var det -14 grader.
Segrare i Andörjan gjorde Johan Westerlund, Piteå Elit, H 21, 1.55:22

Damsegrarinna blev Nina Lintzén, Årsunda IF, D 21, 2.07:40

Framgångar i övrigt för Älvsbyåkare är:

I Lillörjan kom Niklas Stenman Älvsby IF SK på andra plats 47,42
I Tjejmilen segrade Alice Nilsson, Älvsby IF SK 46,15
I Örjan Motion kom Linus Karlsson Älvsby IF på andra plats 1.12.08

Text och Foto: Sterling Nilsson
Resultat: Andörjankommiten

——————————————–
Totala resultaten nedan:

Resultat H 21

1 313 Johan Westerlund Piteå Elit 1.55:22
2 305 Jonny Nilimaa Gellivare SA 1.55:23
3 306 Johan Peter Johansson Luleå Gjutarens IF 1.58:23
4 312 Daniel Muotka Pajala IF 2.30:39
5 303 Kenneth Asserud LKAB Fritid 3.37:42
6 304 Peter Eriksson Sparbanken Nord 4.19:37

Resultat H 35

1 343 Johan Lintzén Försvarets SK 1.58:21
2 346 John Lagerskog IFK Arvidsjaur Skid. 1.58:24
3 347 Jonas Persson Strömnäs GIF 2.00:01
4 345 Markus Knutgård Haparanda SKT 2.04:58
5 341 Andreas Almqvist Luleå Gjutarens IF 2.20:47
6 342 Fredrik Lindkvist Sparbanken Nord 3.06:48

Resultat H 40

1 356 Niklas Grip OK Renen 2.37:50
2 360 Rickard Öberg Hemmingsmarks IF 2.42:28
3 357 Gabriel Ågren IFK Kiruna 3.13:36

Resultat H 45

1 384 Arvi Ailinpieti Haparanda SKT 2.11:45
2 383 Tore Orädd Vidsels IK 2.21:55
3 385 Martti Jokelainen Bodens SK 2.54:14

Resultat H 50

1 399 Thomas Lindvall Bodens SK 2.49:53

Resultat H 60

1 421 Arne Kjell Arnesen Bodö NOR 2.52:39

Resultat H 65

1 431 Conny Lagerskog IFK Arvidsjaur Skid. 2.21:50

Resultat D 21

1 452 Nina Lintzén Årsunda IF 2.07:48

Resultat D 40

1 474 Lis-Marie Svonni Jukkasjärvi IF 2.36:41
2 473 Cecilia Häggroth Jukkasjärvi IF 2.58:38
3 475 Veronica Grape Jukkasjärvi IF 3.22:03
4 476 Hanna Kristiansen IFK Kiruna 3.54:44

Resultat D 50

1 491 Nina Olovsson Sikfors SK 3.03:27

Resultat Motion

1 513 Robert Hedman Sjulsmark SK 2.28:23
2 507 Jacob Svensson Ronneby OK 2.40:02
3 517 Sebastian Arnelid STIL Luleå 2.48:20
4 505 Nicke Juuso F 21 2.49:06
5 519 Niklas Johansson 2.49:52
6 506 Rickard Nordström Norrfjärdens IF 3.05:03
7 515 Peder Nilsson Piteå 3.08:05
8 503 Fredrik Lind Ersnäs IF 3.11:48
9 514 Anders Johansson Piteå 3.14:42
10 500 Hampus Ljungqvist Öjeby IF 3.30:15
11 501 Donald Paulsson Telia IF 3.35:19
12 509 Irene Danielsson Piteå IF Orientering 3.48:30
13 516 Anders Nystedt Avans SK 4.10:31
14 508 Mats Öhlund Älvsby Skidskytte 4.12:03

Resultat Tjejmilen

1 105 Alice Nilsson Älvsby IF SK 46:15
2 109 Ann-Sofie Kärrman Sparbanken Nord 54:10
3 107 Leena Jansson Vidsels IK 1.02:26

Resultat Lillörjan 10

1 152 Jesper Pettersson Strömnäs GIF 39:37
2 151 Niklas Stenman Älvsby IF SK 47:42
3 157 David Öberg Hemmingsmarks IF 51:44
4 154 Erik Tuuri Älvsby IF 59:48

Resultat Örjan Motion

1 205 Erik Axelsson Strömnäs GIF 1.05:31
2 204 Linus Karlsson Älvsby IF 1.12:08
3 206 Bosse Kärrman Sparbanken Nord 1.29:35
4 210 Barbro Renström Piteå IF 1.50:15

Om Skribenten
Frida är en inspirerad tvåbarnsförälder som kan liknas vid en schweisisk armékniv; multifunktionell till max. Förutom idéer producerar hon annonser och artiklar. Brinner för (och med) byaanda och drömmer om världsfred.